دنیای ورزش

یادداشت های ورزشی ، همه چيز از همه جا

بررسی بازیهای آسیایی داخل سالن 2009 / بخش ششم

بخش ششم و پایانی بررسي بازيهاي آسيايي داخل سالن مربوط به بررسي ورزشهاي فوتسال ، دو و ميداني ، فن سوئيمينگ ، كيك بوكسينگ و بيليارد هستش.

فوتسال :

فوتسال مثل دو دوره قبل يكي از ورزشهاي مهم بازيهاي آسيايي داخل سالن بود ،‌ جالب اينكه در اين دوره هم رده بندي دو دوره قبل در بخش مردان تكرار شد و دقيقا مثل دو دوره قبل كشورهاي ايران ، تايلند و ازبكستان اول تا سوم شدند. در بخش زنان هم ژاپن مثل دوره قبل اول شد. اردن نقره گرفت و تايلند سوم شد. اما در مورد مسابقات بايد گفت كه ايران در دوره اول بازيهاي آسيايي داخل سالن فقط در بخش مردان و با تيم كامل شركت كرد كه براحتي در فينال ۳-۰ تايلند ميزبان رو برد و طلا گرفت. در دومين دوره در ماكائو تصميم بر اين شد كه تيم دوم ايران در مسابقات شركت كنه ولي در نهايت مخلوطي از تيمهاي اول و دوم به ماكائو رفتند كه براحتي باز هم در فينال ۷-۴ تايلند رو بردند و اول شدند. اما در اين دوره تيم زير ۲۳ سال ايران در مسابقات شركت كرد. اين تيم با تركيب محمد مهدي كاتبي ، طه مرتضوي ، حميد احمدي ، علي اصغر حسن زاده ، شهرام شريف زاده ، مسعود دانشور ، مصطفي طيبي ، احمد ملاعلي ، سجاد بندي ، مهدي جاويد ، احمد اسماعيل پور ، مجتبي نصيري نيا و عليرضا صميمي با مربيگري ژورانديرو دوترا برزيلي به ويتنام رفت. اين تيم كاملا زير ۲۳ سال بود ولي البته در تركيب اين تيم ۳ بازيكن از بازيكنان اصلي تيم ملي ايران يعني حسن زاده ، دانشور و طيبي هم حاضر بودند كه از اين ۳ نفر حسن زاده بازيكن مهمي در تيم ملي ايران بود. ولي با وجود حضور اين ۳ بازيكن ، باز هم اين تيم زير ۲۳ سال يا دوم ايران بود. مسابقات مردان با حضور ۱۳ تيم برگزار شد. (تیم چهاردهم یعنی قرقیزستان در آخرین روزها انصراف داد) در مورد سایر تیمها باید بگم که تایلند و ازبکستان با تمام قوا در مسابقات شرکت کرده بودند ولی ژاپن که رقیب اصلی ایران در آسیا هستش مثل ایران با تیمی جوان به مسابقات اومده بود. ژاپنی ها در دوره قبل هم همین کار رو کردند که اونجا هم زود حذف شدند. تیم چهارم آسیا یعنی چین هم در مسابقات حاضر نبود. البته چین در این مسابقات کلا فقط در ورزشهایی شرکت کرد که شانس مسلمی برای مدال طلا داشت و بنظر میرسه بهمین دلیل در فوتسال غایب بودند.

در این مسابقات ایران در گروه ۱ با ماکائو و ترکمنستان همگروه بود که در بازی اول ۸-۳ ترکمنستان رو برد و در بازی دوم هم ۲۴-۰ ماکائو رو برد و بهمراه ترکمنستان از این گروه صعود کرد. در گروه دوم تایلند و ژاپن بالاتر از تاجیکستان به دور دوم رسیدند. در گروه سوم که ۴ تیمه بود ، اردن و مالزي بالاتر از بحرين و ويتنام صعود كردند. جالب اينكه ويتنام ميزبان كه قرعه آساني هم داشت و همه شرايط رو طوري فراهم كرده بود كه تا نيمه نهايي بالا بياد (و مربی این تیم هم همچین ادعایی قبل از مسابقات کرده بود) در گروهش با ۱ امتیاز آخر شد !! در گروه چهارم هم ازبکستان و کویت بالاتر از کره جنوبی صعود کردند. کره جنوبی در اولین دوره فوتسال قهرمانی آسیا حتی به فینال هم رسید ولی بعد از اون و در حالیکه سایر کشورهای آسیایی رشد کردند در همون حال باقی مونده و تیم ضعیفی محسوب میشه ! در دور یک چهارم نهایی ایران ۱۶-۱ مالزی رو برد ! تایلند در شرایطی که ابتدا دو گل عقب افتاد در نهایت ۷-۴ کویت رو حذف کرد. ازبکستان ۵-۳ تیم دوم ژاپن رو برد و در نزدیکترین مسابقه هم ترکمنستان در وقت اضافه ۳-۲ اردن رو برد تا با خوش شانسی به نیمه نهایی برسه ! در دور نیمه نهایی ایران برای بار دوم مقابل ترکمنستان قرار گرفت که اینبار قاطعتر ۱۳-۰ برنده شد. در مسابقه دیگر هم تایلند ۳-۱ ازبکستان رو برد تا مثل دو دوره قبل حریف ایران در فینال بشه. در روز آخر در مسابقه رده بندی ازبکها ۲-۰ ترکمنستان رو بردند و برنز گرفتند. اما در مورد مسابقه فینال باید بگم که تیم ایران مسیر بسیار ساده تری نسبت به تایلند برای رسیدن به فینال داشت و تمام حریفان رو گلباران کرده بود. اما مسابقه فینال مطابق انتظار بسیار سخت و فشرده بود. ایران ابتدا با گل مهدی جاوید جلو افتاد ولی تایلند خیلی سریع مساوی کرد. ایران در آغاز نیمه دوم بار دیگر اینبار توسط علی کیایی جلو افتاد ولی تایلند در یک دقیقه طوفانی در دقیقه ۲۸ دو گل متوالی به ایران زد و جلو افتاد ولی ایران تونست ۳۱ توسط مصطفی طیبی بازی رو مساوی کنه. طیبی در لحظات پایانی مسابقه بدلیل اعتراض به داور کارت قرمز گرفت و تیم ایران مجبور شد ابتدای وقت اضافه رو با یک بازیکن کمتر دفاع کنه که کار بسیار سختی در فوتسال هستش. ایران در هر حال در اون دقایق مقاومت کرد و بازی در وقت اضافه هم مساوی تمام شد. در ضربات پنالتی ضربه سوم بازیکنان تایلند توسط صمیمی دروازه بان ایران دفع شد و هر ۵ ضربه ایران بترتیب توسط کیایی ، شريف زاده ، دانشور ، حسن زاده و اسماعيل پور گل شد تا ايران بار ديگر مدال طلا فوتسال رو كسب كنه. جالب اينكه در پايان مسابقات ۷ گلزن برتر مسابقات همگي از تيم ايران بودند كه اتفاق بسيار عجيب و جالبي هستش ! مهدي جاويد با ۱۱ گل بهترين گلزن شد. شريف زاده ۹ گل زد ، طيبي ۸ گله بود و ۴ بازيكن يعني دانشور ، اسماعيل پور ، حسن زاده و كيايي هم همگي ۷ گل زده بودند. بهترين گلزن ساير تيمها ۵ گله بود !!!

اما در بخش زنان مسابقات قرار بود با حضور ۸ تيم برگزار شه كه بدليل انصراف فيليپين در روزهاي آخر مسابقات گروه دوم ۳ تيمه شد. در دوره قبل اين مسابقات تيم ايران بعد از باخت به ژاپن و تايلند تمام حريفان رو با اختلاف شكست داد و پنجم شد و در اين دوره آمده بود كه حتما مدال بگيره. ايران با تركيب فرزانه توسلي ، زيور بابايي ، عزيزه كريمي پور ، فاطمه شريف ، فرشته كريمي ، فاطمه ارژنگي ، سهيلا ململي ، ليلا اقبالي ، نسيمه غلامي ، فهيمه زارعي ، فاطمه اعتدادي ، آرزو صدقياني زاده ، شيوا اميني و بهناز خياط با مربيگري يك مربي اوكرايني بنام ليودميلا پوكوتيلو در گروه دوم در گروهي سخت دركنار ژاپن و ازبكستان تيمهاي اول و سوم دوره قبل قرار گرفته بود. ايران در روز اول استراحت داشت و ژاپن در مسابقه اي نزديك ۵-۳ ازبكستان رو برد. در روز دوم اين گروه ايران مقابل ازبكستان ايستاد و با اقتدار ۶-۱ اين تيم رو برد تا صعودش به نيمه نهايي حتمي بشه. ايران در مسابقه تعيين سرگروه مقابل ژاپن قرار گرفت و ۳ بار از اين تيم جلو افتاد كه ژاپني ها دو بار بازي رو مساوي كردند ولي گل سوم ايران بسيار ديرهنگام در دقيقه ۳۸ زده شد تا ايران مدافع عنوان قهرماني رو ۳-۲ ببره. بعد از اين برد تبليغ زيادي روي اين تيم شد و همگان مدال طلاي ايران رو قطعي ميدونستند !!! در گروه مقابل هم تيمهاي تايلند و اردن بالاتر از ويتنام و مالزي به نيمه نهايي صعود كردند ! در مسابقات اين گروه تايلند در شرايطي كه تا دقيقه ۳۷ با حساب ۲-۱ از اردن عقب بود در نهايت ۳-۲ برنده شد و سرگروه بشه. برد ايران مقابل ژاپن كمك كرد تا ايران در نيمه نهايي به تايلند كه تيم قويتري نسبت به اردن بود نخوره. در مسابقه حساس نيمه نهايي ايران مقابل اردن رقيب ديرين غرب آسيا كه بارها مغلوب ايران شده بود قرار گرفت و در عين ناباوري ۲-۰ عقب افتاد و گل نسيمه غلامي در دقيقه ۳۵ از روي نقطه پنالتي اول فقط اختلاف رو كم كرد تا اردن ۲-۱ برنده بشه و به فينال بره ! در مسابقه ديگر هم ژاپن ۵-۲ تايلند رو برد و به فينال رفت. ايران در مسابقه رده بندي مقابل تايلند قرار گرفت. نيمه اول اين بازي ۲-۲ تمام شد. تايلند در ابتداي نيمه دوم جلو افتاد ولي ايران با دو گل زارعي و ململي نتيجه رو ۴-۳ كرد ولي تايلند باز هم در ۵ دقيقه پاياني دو گل به ايران زد تا ۵-۴ برنده بشه و برنز بگيره. در فينال هم ژاپن براحتي ۵-۰ اردن رو برد و طلاي دوره قبلش رو تكرار كرد !! ايران در حالي به مقام چهارم رسيد كه بطور حتم ميتونست مدال و حتي مدال طلا بگيره ! بنظر مياد نبود تجربه بين المللي بيشترين نقش رو در شكست تيم زنان ايران در مرحله حساس مسابقات داشت ! بهر حال تيمي كه هميشه در سالن در بسته تمرين ميكنه و مسابقه ميده آمادگي مسابقه دادن جلوي تماشاچي زياد رو نداره. ژاپن در حالي با اقتدار قهرمان شد كه در دور مقدماتي به ايران باخته بود ! در پايان مسابقات هم فهميه زارعي بعد از دو بازيكن تايلندي و ژاپني با ۵ گل سومين گلزن مسابقات شد.

تيم فوتسال مردان ايران روي سكوي نخست / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

دو و ميداني :

مسابقات دو و ميداني بازيهاي آسيايي ويتنام مثل دو دوره قبل در ۱۳ ماده مردان و ۱۳ ماده زنان برگزار شد و ايندوره سطح بالاتري نسبت به دوره هاي قبل داشت. البته برخي كشورها بدليل در پيش بودن مسابقات دو و ميداني قهرماني آسيا تمام قدرت خودشون رو در اين مسابقات وارد نكرده بودند ، البته در اين بين كشورهايي بودند كه هر دو مسابقه رو بسيار جدي گرفته بودند. تيم ايران بر اساس سايت مسابقات با ۱۱ مرد و ۲ زن در مسابقات شركت كرد ولي در اصل امير پياهو هم در ۶۰ متر به مسابقات نرفته بود و فقط اسمش در بين شركت كنندگان بود. تيم ۱۲ نفره ايران در اين مسابقات تمام توان فدراسيون دو و ميداني ايران در اين فصل سال بود. البته نفرات ديگري مثل محمد عاكفيان و احسان مهاجر شجاعي هم بودند كه بدليل مصدوميت انصراف دادند كه از اين بين مهاجر در صورت شركت شانس زيادي براي مدال داشت. البته بايد اين نكته رو اضافه كنم كه با اينكه اين نفرات تمام سرمايه دو و ميداني ايران بودند ولي اكثر اونها در اين فصل سال در اوج آمادگي نبودند و ركوردهاي خوبي كسب نكردند. براي مثال كشور ميزبان كه بطور طبيعي حرفي در دو و ميداني آسيا براي گفتن نداره از مدتها قبل تمام نفراتش رو براي اين مسابقات آماده كرده بود و بهمين دليل مدالهاي خوبي هم گرفت. در مورد ساير كشورها هم بايد گفت كه چين سعي كرده بود با حداقل شركت كننده بهترين نتيجه رو بگيره و بهمين دليل در اكثر مواد فقط ۱ نفر رو شركت داده بود و البته در بسياري از مواد اون يك نفر ، بهترين نفر چين نبود. كشورهاي قزاقستان ، عربستان و تايلند با تمام قوا شركت كرده بودند. كشورهاي بحرين و قطر با اينكه باز هم نفرات افريقايي زيادي در تركيب خودشون داشتند بازهم تيمشون كامل نبود ! البته من فكر ميكنم اين بهترين تيم ممكن اين كشورها در حال حاضر بود و اگر كسي رو با خودشون نياوردند ، اون ورزشكار حتما مصدوم يا ناآماده بوده ! كشور هند اما در اين وزرش برخلاف ساير ورزشها با تيم اصلي به مسابقات نيومده بود و بيشتر نفرات اصلي خودش رو براي مسابقات قهرماني آسيا كنار گذاشته بود. و بهمين دليل هم برخلاف دوره هاي قبل نتيجه بسيار ضعيفي گرفت. البته هندي ها باز هم نفرات مطرحي در تيمشون داشتند و نميشه گفت كه اين تيم كاملا تيم دوم هند بوده. ژاپن باز هم مثل دو دوره قبل غايب بزرگ مسابقات بود. مشخص نيست ژاپن به چه دليل در بازيهاي آسيايي داخل سالن در دو ورزش عمده شنا و دو و ميداني شركت نميكنه !!! البته حضور ژاپن تاثيري بر كار نفرات ايران نداشت چون اونها در مواد ديگري قدرتمند هستند.

نتایج نفرات ایران :

 • رضا بوعذار در ۴۰۰ متر نماينده ايران بود ، بوعذار در دور مقدماتي در گروه ۳ با زمان 48.44 بعنوان نفر اول به نيمه نهايي رفت. بوعذار در نيمه نهايي هم در گروه دوم با زمان 47.94 بعنوان نفر دوم فيناليست شد. بنظر ميرسيد كه بوعذار بتونه در فينال هم مدال بگيره ولي در مترهاي پاياني در حالي كه در رقابت براي كسب مدال بود با بدشانسي محض به دونده اماراتي خورد و هر دو زمين خوردند و در نتيجه مسابقه رو نيمه كاره رها كرد و مدال نگرفت ! ركوردها نشون ميده كه بوعذار ميتونست حداقل بعد از دو دونده عربستاني برنز بگيره !
 • سجاد مرادي و امير مرادي در ۸۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر نماينده ايران بودند. بدليل برگزاري فينال اين دو ماده بفاصله زماني كم در يك شب هر دو دونده ايران از شركت در ماده ۱۵۰۰ انصراف دادند و فقط در ۸۰۰ متر شركت كردند. شايد بشه براي اولين بار بعد از مدتها مسابقات اين دسته رو مسابقه واقعي قهرماني آسيا اسم گذاشت ! چون بعد از مدتها خبري از حضور دوندگان افريقايي قطر و بحرين نبود ! و بنابر اين از همون اول هم ميشد حدس زد كه رقابت اصلي بين سجاد مرادي و محمد العزمي كويتي قهرمان دوره قبل خواهد بود. در دور مقدماتي امير مرادي در گروه اول با زمان 1:57.87 دوم شد و به فينال رفت. برادر بزرگتر يعني سجاد هم در گروه دوم با بدست آوردن زمان 1:51.49 بعد از العزمي كويتي بعنوان نفر دوم فيناليست شد. در دور فينال سجاد مرادي موفق شد ضمن شكستن ركورد مسابقات با زمان 1:48.48 و تقريبا نيم ثانيه اختلاف با العزمي طلا بگيره و دونده عراقي هم سوم شد. امير مرادي هم با زمان 1:51.28 چهارم شد. جالب اينكه همين رده بندي چند روز بعد در مسابقات قهرماني آسيا در گوانگژو هم تكرار شد و همين نفرات اول تا سوم شدند.
 • روح الله عسگري در ۶۰ متر با مانع نماينده ايران بود كه در همون دور مقدماتي به دليل يا بهانه مصدوميت مسابقه رو رها كرد و حذف شد ! عسگري كه ركورددار دوهاي بامانع ايران هستش مدتهاست كه همين بازي رو در مسابقات بين المللي تكرار ميكنه و من واقعا نميدونم اين مصدوميتها كه دقيقا هنگام مسابقه اتفاق ميفته واقعي هستند يا نه ! عسگري فقط يك برنز قهرماني آسيا ۲۰۰۵ اينچئون رو در كارنامه داره و در ساير مسابقاتي كه شركت كرده معمولا انصراف داده !
 • ايران در ماده پرش با نيزه دو نماينده داشت كه محمد محسن رباني و اسحاق غفاري بودند. در اين ماده ۱۳ نفر حاضر بودند كه دو نفر اونها از ازبكستان و چين اختلاف بسيار زيادي با سايرين داشتند ولي دو نماينده ايران براي مدال برنز شانس داشتند. اسحاق غفاري بعد از عبور از مانع ۵ متر روي مانع ۵.۱۰ متر حذف شد و ششم شد. اما رباني قهرمان سال ۲۰۰۷ آسيا ، در اولين انتخاب خودش روي مانع ۴.۸۰ دوبار خطا كرد و در آخرين شانسش از اين مانع گذشت. رباني مانع ۵ متر رو در حركت اول پريد. در مانع ۵.۱۰ هم بعد از دوبار خطا در آخرين حركت موفق به عبور از اين مانع شد. رباني در نهايت روي مانع ۵.۲۰ حذف شد و جالب اينكه در ركورد ۵.۱۰ با پرشگر تايلندي مساوي شد و جالب اينكه هر دو نفر هم در نوبت سومشون از اين مانع گذشته بودند ولي رباني بدليل ۲ خطايي كه روي مانع پايين ۴.۸۰ كرده بود چهارم شد و مدال برنز رو از دست داد !
 • ايران در پرش طول هم دو نماينده بنامهاي محمد ارزنده و بهروز سيستاني پور داشت كه در سال اخير ركوردهاي خوبي در داخل كشور ثبت كرده بودند. مسابقات اين ماده با حضور ۱۶ نفر از جمله نمايندگان نامدار عربستان برگزار شد ، سيستاني پور بعد از ۳ پرش با ركورد ۷.۲۸ دوازدهم شد و بدليل اينكه فقط ۸ نفر اول اجازه ۳ پرش بعدي رو دارند با همين مقام كارش تمام شد. اما محمد ارزنده نفر چهارم جوانان جهان ، ۶ پرش انجام داد و در نهايت با ركورد ۷.۶۰ ششم شد. البته اگر نتايجي كه سايت مسابقه زده درست باشه ، ارزنده بايد پنجم شده باشه ولي سايت مسابقات علي رغم ركورد مساوي ۷.۶۰ ارزنده با پرنده قزاق و اينكه ارزنده ركورد دوم بهتري داره ، قزاق رو بالاتر در نظر گرفته. سايت مسابقات پر از اشتباهه ولي معمولا رده بندي نهايي رو درست اعلام ميكنه و براي همين من فكر ميكنم كه مقام ششمي درست باشه. ارزنده در مسابقات زيادي شركت كرده بود و نتونسته بود پرش خوبي انجام بده و اين پرش ۷.۶۰ يكي از پرشهاي خوبش در يك مسابقه خارج از كشور بود. ارزنده ۱۱ سانتيمتر با مدال برنز فاصله داشت و در صورت تكرار ركورد شخصي خودش قطعا مدال ميگرفت. در اين ماده حسين السبع پرنده مشهور عربستاني در عين شگفتي چهارم شد و ورزشكار ديگر اين كشور يعني احمد فايز بن مرزوق طلا گرفت !
 • ايران در ماده پرتاب وزنه هم دو نماينده بنامهاي امين نيكفر و مهدي شاهرخي داشت. در اين ماده تقريبا اكثر نفرات مطرح آسيا از جمله سلطان الحبشي قهرمان آسيا از عربستان حاضر بودند. مهدي شاهرخي نفر سوم دوره قبل با ركورد ضعيف ۱۸.۳۲ بين ۱۱ نفر ، ششم شد. اما امين نيكفر كه تا پرتاب ماقبل آخر با ركوردي نزديك به ۱۹ متر سوم بود در پرتاب پنجمش با ركورد خوب ۱۹.۶۶ به صدر جدول رفت و نهايتا طلا گرفت. شركت كننده تايواني با ۱۱ سانتيمتر كمتر نقره گرفت و الحبشي عربستاني هم سوم شد. نيكفر با نام كامل امين آبراهام پل نيكفر ايراني مقيم امريكاست كه فقط براي انجام مسابقه به ايران مياد و فارسي هم بلد نيست ! نيكفر در المپيك هم حاضر بود ولي با ۳ خطا اوت شد ! مشكل نيكفر اينه كه يكنواخت نيست و مثلا چند روز بعد در مسابقات قهرماني آسيا ركورد بدي ثبت كرد. همين ركورد ۱۹.۶۶ قطعا در بازيهاي آسيايي هم منجر به مدال ميشه. نيكفر با اين ركورد ، ركورد اين بازيها رو هم شكست.
 • هادي سپهرزاد در هفتگانه يكي از شانسهاي ايران محسوب ميشد ولي نتيجه بسيار ضعيفي كسب كرد و با ركورد ۵۱۷۵ امتياز پنجم شد ! در اين ماده ۹ نفر حاضر بودند كه ۳ نفر در ميان كار مسابقه رو رها كردند و در واقع سپهرزاد بين ۶ نفر بالاتر از نماينده لائوس پنجم شد !!!! در اين ماده سطح مسابقات بسيار بالاتر از مسابقات قهرماني آسيا چند روز بعد بود. البته سپهرزاد معمولا در هفتگانه داخل سالن از دهگانه خارج از سالن ضعيفتر هستش و اين براي اين هستش كه سپهرزاد در رشته هاي پرتابي قويتر هستش ولي اين رشته ها در داخل سالن حذف ميشن ! سپهرزاد در تمام مواد ركورد خوبي كسب نكرد و فقط در ماده پرتاب وزنه اول شد. البته سپهرزاد تا قبل از ماده پرش با نيزه شانس مدال داشت ولي اينجا ركورد بدي كسب كرد و در ماده اخر يعني ۱۰۰۰ متر هم بي تفاوت كار كرد و با اختلاف زيادي با نفرات برتر پنجم شد. در ماده نماينده اي از عربستان بنام محمد القارع در عين گشفتي با شكست دميتري كارپوف نفر سوم المپيك از قزاقستان اول شد و از اون عجيبتر اينكه مدال برنز به ويتنام رسيد !!! نماينده هند قهرمان دوره قبل هم چهارم شد !
 • ليلا ابراهيمي تنها نماينده ايران در بخش دويدن مسابقات زنان بود ، ابراهيمي در دو ماده ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ متر شركت كرد و در هر دو ماده هم مدال رو با اختلاف كمي از دست داد. ابراهيمي در ۱۵۰۰ متر با زمان 4:26.10 بين ۹ نفر چهارم شد و مدال برنز رو با ۳ ثانيه اختلاف از دست داد. ابراهيمي در ۳۰۰۰ متر هم با زمان 9:51.08 بين ۹ نفر پنجم شد و اينجا فاصله زيادي با مدال داشت. در كل ابراهيمي در هر دو رشته ركورد ملي رو با اختلاف زياد شكست ولي باز هم براي كسب مدال در آسيا كافي نبود.
 • ليلا رجبي يا تاتسيانا ايليوشچانكا در پرتاب وزنه زنان نماينده ايران بود. بعد از ديدن ليست شركت كنندگان ميشد فهميد كه در غياب نمايندگان چين رجبي قطعا طلا ميگيره و همين اتفاق هم افتاد و رجبي با ركورد ۱۷.۰۷ براحتي اول شد. رجبي در آسيا هيچ رقيبي بجز نمايندگان چين نداره و در غياب اونها بايد اول بشه.

در پايان مسابقات دو و ميداني تيم قزاقستان با ۶ طلا ، ۴ نقره و ۴ برنز اول شد. چين با ۵ طلا ، ۳ نقره و ۱ برنز دوم شد.  عربستان با ۴ طلا ، ۲ نقره و ۲ برنز در رده سوم قرار گرفت و ايران با ۳ طلا چهارم شد. تايلند كه با يك لشگر پرتعداد در مسابقات شركت كرده بود با ۲ طلا ، ۳ نقره و ۸ برنز پنجم شد. ازبكستان با ۲ طلا و ۲ نقره در رده بعدي قرار گرفت. قطر با شركت كنندگان افريقايي خودش ۲ طلا ، ۱ نقره و ۲ برنز هفتم شد. ويتنام ميزبان در عين شگفتي ۱ طلا و ۳ نقره و ۳ برنز گرفت و هشتم شد. بحرين هم با وضعيتي مشابه قطر با دو برنز كمتر نسبت به ويتنام نهم شد. كشورهاي چين تايپه ، هند ، عراق ، كويت ، سوريه ، اندونزي و امارات هم در اين مسابقات صاحب مدال شدند. در كل ميشه گفت كه تيم ايران در مجموع نتيجه خوبي گرفت.

سجاد مرادي در سكوي نخست آسيا / عكس از سايت كميته ملي المپيك

امين نيكفر روي سكوي نخست / عكس از سايت كميته ملي المپيك

ليلا رجبي لحظاتي پس از دريافت مدال طلا / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

فن سوئيمينگ :

مسابقات فن سوئيمينگ يا شنا با پاي دلفين در دوره قبل بازيهاي آسيايي داخل سالن وارد مسابقات شد و در دوره قبل مسابقات در چند رشته محدود برگزار شد ولي در اين دوره كشور ميزبان بدليل گرفتن مدال براي خودش تعداد مواد رو بيشتر كرد و محدوديتهايي هم براي تيمهاش شركت كننده وضع شد. در اين دوره مسابقات فقط ۹ كشور شركت كرده بودند كه كمتر از نفرات دوره قبل بود. من فكر ميكنم در دوره اول بعضي از كشورها از جمله ايران بگمان پايين بودن سطح مسابقات با نفرات غير تخصصي شركت كردند ولي بعد از دوره اول مشخص شد كه بعضي از كشورها در اين ورزش تخصصي كار ميكنند و بسيار قوي هستند. چين در دوره قبل ۷ طلا از ۸ طلا رو كسب كردند و حاكم مطلق مسابقات بود ولي در اين دوره كره جنوبي هم مدالهاي زيادي رو كسب كرد. در مسابقات اين دوره هر كشور ميتونست در ۵ ماده از ۸ مردان شركت كنه و همين قانون براي زنان هم برقرار بود. البته هر كشور در بخش انفرادي ميتونست در هر ماده اي كه انتخاب ميكنه با ۲ نفر شركت كنه ولي در بخش تيمي فقط يك تيم ميتونست حاضر باشه. مسابقات در مواد ۵۰ ، ۱۰۰ ، ۲۰۰ ، ۴۰۰ و ۸۰۰ متر سورفيس و ۱۰۰ متر بايفينز در بخش انفرادي و دو ماده ۴ در ۱۰۰ و ۴ در ۲۰۰ امدادي برگزار شد. قوانين مضحك مسابقات باعث شد تا ويتنام بتونه ۴ طلا كسب كنه كه ۳ مدال از اينها بدون حضور چين و كره جنوبي بدست اومد ! در مسابقه اون يك طلاي ديگر هم كره جنوبي حاضر نبود. در كل ويتنام ميزبان با توجه به اينكه ليست اسامي كشورها رو در تمام ورزشها از قبل ميدونست در تمام ورزشها در موادي شركت كردند كه حريفان اصلي حاضر نبودند.

در اين مسابقات ، كشور كره جنوبي اكثر مدالها رو در بخش مردان گرفت و چين در بخش زنان بيشتر موفق بود. در پايان مسابقات اين دو كشور با كسب ۵ طلا ، ۴ نقره و ۴ برنز مشتركا اول شدند. ويتنام ميزبان با كمك قوانين مضحك مسابقات با كسب ۴ طلا ، ۴ نقره و ۲ برنز سوم شد. ژاپن ۱ طلا ، ۳ نقره و ۲ برنز گرفت. اندونزي هم با خوش شانسي ۱ طلا و ۱ برنز گرفت و پنجم شد. قزاقستان با ۱ نقره و ۱ برنز در رده ششم قرار گرفت. كشورهاي تايلند و چين تايپه هم با ۱ برنز مشتركا هفتم شدند. جالب اينجا بود كه چين تايپه فقط با يك نماينده شركت كرده بود ولي تايلند كه با تيم كامل شركت كرده بود با خوش شانسي محض يك برنز گرفت. مدال برنز تايلند در ماده ۴ در ۱۰۰ تيمي مردان بدست اومد در حاليكه فقط ۴ كشور ويتنام ، ژاپن ، تايلند و لائوس حاضر بودند و تايلند بالاتر از تيم بسيار ضعيف لائوس برنز گرفت ! بجز اين ۷ كشور ، دو كشور سوريه و لائوس هم شركت كرده بودند كه بدليل ضعف زياد نمايندگانشون از سفره پرمدال اين مسابقات ناكام موندند !

-------------------------------------------------------------------------------

كيك بوكسينگ :

كيك بوكسينگ ورزشي رزمي شبيه به موي تاي هستش كه مدتهاست در ايران فعاليت داره ولي بدليل مشكلات داخلي كه در اين ورزش هست ورزشكاران ايراني كمتر در مسابقات بين المللي مهم شركت ميكنند و بنابر اين تا قبل از اين مسابقات من خودم هيچ اطلاعي از سطح ورزشكاران اين رشته در ايران نداشتم البته ميشد حدس زد كه ايران در اين رشته جزو مدعيان باشه و همينطور هم بود. بنابر سهميه اعلام شده هر كشور ميتونست با ۴ مرد و ۲ زن در مسابقات شركت كنه و ايران از حداكثر سهميه استفاده كرد و تونست ۲ طلا و ۲ نقره بگيره. جالب اينكه دو نماينده حذف شده ايران اولين نمايندگان ايران بودند كه مسابقه دادند و بعد از حذف اين دو نفر من فكر ميكردم كه ديگه در اين ورزش نبايد توقع مدال داشت ولي نفرات باقيمانده بسيار خوب كار كردند و همگي فيناليست شدند.

من تحقيقات زيادي در مورد مشكلات داخلي اين ورزش در كشور كردم ولي آخر نفهميدم مشكل اصلي كجاست ! بنظر مياد فدراسيون جهاني اين ورزش يعني واكو فدراسيون ورزشهاي ايران به رهبري محمد نوحي رو قبول نداره و بنظر مياد در آن واحد دو تشكيلات براي كيك بوكسينگ در كشور وجود داره كه بطور موازي كار ميكنند ! حتي بدليل همين مشكلات تيم كيك بوكسينگ ايران از مسابقات بازيهاي آسيايي هنرهاي رزمي انصراف داد (پیش از اينكه كل كاروان انصراف بده) بنظر مياد در اين مسابقات در نهايت توافق شد تا تركيبي از نفرات دو تيم راهي ويتنام بشه. مسابقات كيك بوكسينگ تحت نظر واكوآسيا معمولا در ۳ دسته فول كنتاكت ، سمي كنتاكت و لو كيك برگزار ميشه كه در اين مسابقات دو بخش سمي كونتاكت و لو كيك در مواد مسابقات بودند. مسابقات سمي كنتاكت در دو وزن مردان و دو زنان برگزار ميشد كه هر كشور ميتونست فقط ۱ مرد و ۱ زن اعزام كنه !!‌ بدليل وجود همين قانون مسابقات يكي از اوزان زنان بدليل نبود شركت كننده حذف شد. اما مسابقات لو كيك در ۴ وزن مردان و ۱ وزن زنان برگزار شد كه هر كشور ميتونست ۳ مرد و ۱ زن شركت بده. امتيازدهي مسابقات هم بدين شكل هستش كه در سمي كنتاكت امتياز روي ضربه داده ميشد ولي در لو كيك ، ۳ داور در پايان برنده رو تعيين ميكردند.

نتايج نفرات ايران :

 • مهران فيض اللهي در ۶۳ كيلوي سمي كنتاكت نماينده ايران بود كه در اين وزن ۵ نفر حاضر بودند. فيض اللهي در دور اول به نماينده كويت كه قهرمان مسابقات ۲۰۰۷ (کیک بوكسينگ در بازيهاي آسيايي سالني ۲۰۰۷ يك ورزش نمايشي بود) بود خورد و ۱۱-۳ باخت و حدف شد !!‌ مربيان ايران علت نتيجه بد فيض اللهي رو بيماري اعلام كردند ! اين كويتي در نيمه نهايي مصدوم شد و باخت و برنز گرفت. ظاهرا مصدوميت اين حريف كويتي هم در مسابقه با نماينده ايران ايجاد شده !
 • طاهره اسلاميان در ۵۰ كيلوي سمي كنتاكت زنان نماينده ايران بود. در اين وزن هم مشابه وزن قبلي مردان ۵ نفر حاضر بودند كه اسلاميان از شانس بد در دور اول به قهرمان مسابقات از ويتنام خورد و با حساب ۱۱-۴ باخت و حذف شد. اين ويتنامي ساير حريفانش رو با اختلاف كمتري برد تا نشون بده اسلاميان آسانترين حريفش بوده. البته باز هم نميشه از بدشانسي اسلاميان گذشت چون در اين وزن دو نفر بودند كه بدون برد برنز گرفتند !!
 • مهدي جليل نواز در ۵۱ كيلوي لو كيك سبكترين نماينده ايران در اين بخش بود كه در اين وزن ۵ نفر حاضر بودند كه جليل نواز در دور اول استراحت خورد و بدون مسابقه به نيمه نهايي رسيد. در نيمه نهايي ۳-۰ با راي ۳ داور حريف هندي رو برد و در فينال هم ۲-۱ نماينده ويتنام رو برد و طلا گرفت. اين ويتنامي در دو مسابقه قبلي خودش نمايندگان مغولستان و عراق رو با نتيجه خفيف ۲-۱ برده بود و انتظار ميرفت كه نماينده ايران راحتتر اين حريف رو ببره. البته شرايط ميزباني رو نميشه ناديده گرفت.
 • محمد نظامي نماينده ايران در ۶۷ كيلوي لو كيك بود ، در اين وزن ۹ نفر حاضر بودند كه نظامي در دور اول استراحت داشت ، در يك چهارم نهايي به زحمت و ۲-۱ حريف عراقي رو برد و در نيمه نهايي هم ۳-۰ حريفي از هند رو برد ولي در فينال مقابل نماينده مقتدر قزاقستان خيلي زود ناك اوت شد و نقره گرفت. اين حريف قزاقي كه قهرمان بازيهاي آسيايي هنرهاي رزمي هم بود تمام حريفانش رو مقتدرانه برد ولي باز هم ناك اوت شدن در فينال مسابقات نتيجه خوبي نيست ! نظامي در مسابقه اولش هم مقابل عراق ۲-۱ برنده شد و اين نشون ميده كه خيلي هم مقتدر نبوده ! در اين وزن تمام نفرات خوب از اردن و تايلند و ازبكستان در سمت مقابل جدول بودند و نظامي قرعه بسيار خوبي داشت.
 • جمشيد اصغر گيوه چي نماينده ايران در ۷۵ كيلوي سنگين ترين وزن لو كيك بود ، در اين وزن ۷ نفر حاضر بودند كه گيوه چي در مسابقه اول مقابل حريف تايلندي با راي داور برنده شد (احتمالا بدليل مصدوميت حريف يا يكطرفه بودن مسابقه) كار دشوار گيوه چي در نيمه نهايي مقابل حريف قزاق بود كه اين حريف رو ۲-۱ برد و فيناليست شد. اين قزاق در دور قبل نماينده ويتنام رو ناك اوت كرده بود ! گيوه چي در فينال هم ۳-۰ حريف اردني رو برد و طلا گرفت. اين حريف اردني بنام جاد الوحش مدالهاي زيادي رو در مسابقات آسيايي كه من ديده بودم در دو ورزش كيك بوكسينگ و موي تاي گرفته بود و حريف سختي بود. البته من ديدم كه سايتهاي عرب زبان اردني اين برد رو به داوري و نقش ناصر نصيري در واكوآسيا ربط داده بودند !
 • فريناز لاري هم تنها نماينده ايران در تنها وزن لوكيك زنان يعني ۵۲ كيلو بود. در اين وزن ۵ نفر حاضر بودند كه لاري در دور اول استراحت داشت و در نيمه نهايي با قزاقي كه دور قبل هند رو برده بود مسابقه داد و ۳-۰ برنده شد و به فينال رفت ولي در فينال مقابل نماينده كشور ميزبان ۳-۰ باخت و نقره گرفت. جالب اينجاست كه برخي از مقامات ورزش ايران قصد داشتند تا اجازه مسابقه دادن رو به لاري بدليل مناسب ندونستن شلوارش ندن كه البته من نميدونم دقيقا چي شده كه پشيمون شدند !

در كل تيم ايران نتايج خوبي در اين مسابقات گرفته ، البته نتايج نشون ميده كه ايران در بخش لوكيك بسيار قويتر از بخش سمي كنتاكت هستش. مسابقات سمي كنتاكت بعد از كنسل شدن يك وزن زنان جمعا در ۳ وزن برگزار شد كه در دو وزن ۵ نفر حاضر بودند و در اون دسته سوم فقط ۴ نفر حاضر بودند ، از كل ۱۴ نفري كه در سمي كنتاكت شركت كردند ، ۱۲ نفر مدال گرفتند و بسيار عجيب اينكه اون دو نفري كه مدال نگرفتند هر دو ايراني بودند !!!!‌ اما در مسابقات لوكيك تمام كيك بوكسور هاي ايراني فيناليست شدند ! در سمي كنتاكت دو مدال طلاي مردان به تايلند و اردن رسيد ، در لوكيك مردان هم ۴ مدال طلا بين ايران و قزاقستان تقسيم شد. و ويتنام ميزبان هم هر دو مدال طلاي مسابقات زنان رو در دو بخش گرفت. نميشه با اطمينان گفت ولي ميشه حدس زد كه در اين ورزش چون دست داور براي اعمال نظر بازه تيم ويتنام هم از لطف داوران بي نصيب نمونده !

در پايان مسابقات تيمهاي ايران و ويتنام مشتركا با ۲ طلا و ۲ نقره اول شدند ! قزاقستان با ۲ طلا و ۴ برنز سوم شد. اردن با ۴ نماينده مرد ۱ طلا و ۲ نقره گرفت. تايلند با ۱ طلا و ۴ برنز پنجم شد. هند مثل هميشه با سياهي لشگر شركت كرد و ۱ نقره و ۴ برنز گرفت. (هندي در كل مسابقات ۳ برد و ۶ باخت داشتند‌!) عراق ۱ نقره و ۱ برنز گرفت و هفتم شد. كشورهاي مغولستان و كويت هم بترتيب با ۲ و ۱ برنز در رده بعدي قرار گرفتند. بجز اين ۹ كشور ، تيم ازبكستان هم فقط با دو نماينده مرد در لوكيك در مسابقات حاضر بود كه هر دو نفر با يك باخت حذف شدند !

مهدي جليل نواز پس از برد در مسابقه نيمه نهايي / عكس از سايت كميته ملي المپيك

محمد نظامي در مسابقه نيمه نهايي مقابل حريف هندي / عكس از سايت كميته ملي المپيك

جمشيد گيوه چي بعد از برد در نيمه نهايي / عكس از سايت كميته ملي المپيك

فريناز لاري در مسابقه نيمه نهايي مقابل قزاقستان / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

بيليارد :

ورزش بيليارد يا كيو اسپرتس هم طبق معمول يكي از مواد اين مسابقات بود. ايران هم قرار بود جزو شركت كنندگان اين ورزش باشه كه در روزهاي آخر اين تيم از ليست تيمهاي اعزامي حذف شد. با نتايج خوبي كه سهيل واحدي در يك سال اخير در مسابقات بين المللي كسب كرده بود ميشد حتي به مدال هم در اين ورزش اميدوار بود ولي متاسفانه عدم شركت تيم ايران امكان تعيين سطح تيم ايران رو نسبت به حريفان آسيايي گرفت. اما مسابقات در غياب ايران در ۷ ماده مردان و ۳ ماده زنان برگزار شد كه در پابان كشور چين با ۴ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز اول شد. ميشه گفت كه كشورهاي آسيايي تقريبا با تمام توان در مسابقات شركت كرده بودند و فقط چند نفر مطرح در ماده اسنوكر غايب بودند. در مهمترين ماده يعني اسنوكر انفرادي اتفاق بزرگ مدال نقره نادرخان سلطاني از افغانستان بود !! چين در غياب بهترين نفرش يعني دينگ جونهوي با نفر ديگري طلا گرفت و محمد شهاب اماراتي هم سوم شد. اين اماراتي كه قهرمان دوره قبل بود قبلا در مسابقات جهاني به سهيل واحدي باخته بود ! اما اتفاقات عجيب در اسنوكر تيمي افتاد ! جايي كه سيد يك مسابقات يعني هنگ كنگ در دور اول به قطر باخت ! چين هم در همون دور اول مقابل امارات حذف شد ! در غياب اين دو مدعي اصلي تيم هند با برد ۳-۰ مقابل قطر در فينال طلا گرفت و امارات هم سوم شد. نكته جالب برگزاري ماده اسنوكر با ۶ گوي قرمز بود كه تفاوت زيادي با اسنوكر اصلي نداره و تقريبا همون نفرات در اين هم شركت كردند و چيني ها اينجا با كسب طلا و نقره ناكامي رو جبران كردند.

در بخش زنان هم مسابقات در ۳ ماده ايت بال ، ناين بال و اسنوكر ۶ برگزار شد كه چين تايپه ، كره جنوبي و چين ۳ مدال طلا رو كسب كردند. در پايان مسابقات بعد از چين ، كره جنوبي با ۲ طلا دوم شد. چين تايپه سوم شد و ويتنام ميزبان با ۱ طلا و ۱ نقره چهارم شد. هند و تايلند مشتركا پنجم شدند. ژاپن ، سنگاپور ، قطر ، افغانستان و امارات هم در رده هاي بعدي قرار گرفتند.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم آذر 1388ساعت 22:42  توسط محسن  | 

بررسی بازیهای آسیایی داخل سالن 2009 / بخش پنجم

بخش پنجم بررسي بازيهاي آسيايي داخل سالن مربوط به بررسي ورزشهاي جوجيتسو و كشتي با كمربند ، رقص شير و اژدها ، ورزشهاي الكترونيكي و شيانگچي هستش.

جوجیتسو و کشتی با کمربند :

برگزاری این دو ورزش در مسابقات بازیهای آسیایی بشکل نمایشی بزرگترین فاجعه مسابقات بود ! جوجیتسو و کشتی با کمربند (یا همون کشتی آلیش) هیچ شباهتی با هم ندارند و فقط شباهت اونها در این هستش که فدراسیون آسیایی مشترکی دارند !! این مسابقات قرار بود در ۱۴ ماده در جوجیتسو و ۹ ماده در کشتی با کمربند برگزار بشه ولی بدلایل نبود شرکت کننده مسابقات بطور کل تغییر کرد ! مسابقات جوجیتسو با حضور ۵ کشور برگزار شد ولی در مسابقات کشتی با کمربند که بعد برگزار شد بسیاری از شرکت کنندگان ورزش کوراش هم در اون حاضر شدند تا تعداد شرکت کنندگان بیشتر بشه. سایت مسابقات نتایج جوجیتسو رو بدرستی ثبت کرده ولی عملکرد سایت مسابقات در مورد ورزش آلیش فوق العاده افتضاحه ! در سایت مسابقات میبینید که مسابقات در ۶ وزن مردان و ۲ وزن زنان در روز اول برگزار شده ولی مسابقات ۶ وزن مردان در روز بعد دوباره تکرار شده !! در سایت هیچ توضیحی نیومده ولی من بعد از کمی جستجو فهمیدم که مسابقات روز اول مربوط به استایل آزاد (مثل کشتی آزاد) و مسابقات روز دوم مربوط به استایل کلاسیک (مثل کشتی فرنگی) بوده. نتایجی که در سایت مسابقات اومده پر از غلط هستش و من زمان زیادی رو صرف کردم تا مدال آوران واقعی هر رشته رو پیدا کنم و تازه در برخی از مواد مطمئن هم نیستم ! البته مدالهای ورزشکاران ایران رو یکی از مربیان ایران بعدا در مصاحبه ای اعلام کرده و اونها احتمالا درست هستند !

نتایج نفرات ایران در جوجیتسو :

 • در وزن ۶۹ کیلو ، محمد راحت طلب در جمع ۴ نفر ۸-۰ حريف ويتنامي و سپس ۱۰-۳ حريف سنگاپوري رو برد و طلا گرفت. البته طبق معمول مسابقات با حضور ۴ نفر بايد بشكل دوره اي برگزار ميشد ولي نميدونم چرا اينجا اينطور نبوده ! (البته ممکن هم هست برگزار شده ولی سایت مسابقات سایر نتایج رو از قلم انداخته)
 • در وزن ۷۷ کیلو ، محمد منصوري داور در بين ۳ نفر فقط با يك برد ۱۴-۰ مقابل حريف ويتنامي طلا گرفت. من نميدونم چرا در اين وزن هم مثل ساير اوزان مسابقات دوره اي نبوده و ظاهرا كه ويتنام و عراق ابتدا مسابقه دادند و بعد برنده اونها به مصاف نماينده ايران اومده ! البته اين امكان هم هست كه سايت اشتباه كرده باشه يا نماينده عراق انصراف داده باشه.
 • در ۸۵ كيلو رضا عبدلي در جمع ۲ نفر با برد ۳-۲ مقابل حريف عراقي طلا گرفت.
 • مهدي ابراهيمي در ۹۴ كيلو در جمع ۲ نفر با برد ۱۳-۳ مقابل عراق طلا گرفت.
 • هادي رفيعي در ۹۴+ كيلو در جمع ۳ نفر بشكل دوره اي ابتدا ۷-۳ ويتنام رو برد و بعد ۳-۲ عراق رو برد و طلا گرفت.
 • در بخش نمايشي (یا کاتا) دو نفره مردان تیم ایران متشکل از امیر هوشنگ همسایه و محمد راحت طلب در جمع ۳ تیم ۸۱-۷۲ ویتنام رو برد و بعد ۷۲-۶۲ عراق رو برد و طلا گرفت.
 • اکرم خانی در وزن ۷۰+ کیلو زنان در جمع دو نفر ۴-۳ به ویتنام باخت و نقره گرفت.

در کل مسابقات جوجیتسو ۵ تیم حاضر بودند که دو کشور کره جنوبی و سنگاپور با نفراتی کم و محدود شرکت کرده بودند و تنها ۳ کشور ایران ، عراق و ويتنام مسابقات رو جدي گرفته بودند كه مطابق انتظار ايران در تمام اوزان مردان كه شركت كرد طلا گرفت و در بخش زنان هم يك نقره توسط اكرم خاني بدست اومد !!! جالب اينكه اكرم خاني ورزشكار رشته كوراش بود كه در اين رشته حذف شد ولي از روي بيكاري در رشته جوجيتسو كه هيچ ربطي به كوراش نداره شركت كرد تا دستخالي برنگرده ! نكته جالب ديگه حضور امير هوشنگ همسايه در بخش كاتا بود ! همسايه مربي تيم ايران بود و در مسابقات هم اسمش بعنوان داور ثبت شده ولي احتمالا چون در اون ساعت بيكار بوده ، بد نديده كه در اين رشته هم شركت كنه ! مسابقات قرار بود در بخش مبارزه در ۷ وزن مردان و ۴ وزن زنان برگزار شه كه يك وزن از هر دسته بدليل نبود شركت كننده لغو شد. مسابقات قرار بود در بخش كاتا هم در ۳ بخش مردان ، زنان و مختلط برگزار شه كه چون كشورهاي ايران و عراق نماينده در بخش زنان نداشتند ، فقط تيم ويتنام مونده بود كه مسابقات اين دو رده هم لغو شد ! در پايان ايران با ۶ طلا و ۱ نقره اول شد. ويتنام ، عراق ، سنگاپور و كره جنوبي هم در رده هاي بعدي بودند.

نتایج نفرات ایران در كشتي با كمربند استايل آزاد :

 • در وزن ۷۳ كيلو مردان ، محمد راحت طلب در بين ۵ نفر به همه باخت و آخر شد و مدال نگرفت ، البته از نتايج بنظر مياد كه راحت طلب فقط ثبت نام كرده و مسابقه نداده.
 • در ۸۱ كيلو مردان ، محمد منصوري داور حريف ويتنام رو برد و به ازبكستان و قرقيزستان باخت و نتيجه مسابقه اش با حريف مغولي هم مشخص نيست. البته برد يا باخت اين مسابقه تاثيري در رده منصوري نداره و منصوري بهر حال برنز گرفت.
 • در ۹۰ كيلو مردان ، رضا عبدلي ۳ حريف افغانستان ، عراق و ويتنام رو ضربه كرده و ظاهرا به حريف ازبك باخته (ممکنه این نتیجه اشتباه باشه) ولی بدلیل باختهایی که این ازبک داده در جدول دوره ای تونست مدال طلا بگیره.
 • در ۱۰۰ کیلو مهدی ابراهیمی با ضربه کردن ویتنام و عراق و حاضر نشدن حریف مغولی در غیاب ازبکستان بین ۴ نفر طلا گرفت.
 • در ۱۰۰+ کیلو ، هادي رفيعي بين ۳ نفر با برد مقابل عراق و باخت به ازبكستان نقره گرفت.

تيم ايران با همون نفرات جوجيتسو در اين ورزش هم شركت كرد كه من واقعا نميدونم اين نفرات چه تخصصي در اين رشته دارند ! (البته ممکنه بعضی از اونها متخصص این رشته باشند و در جوجیتسو هم محض تفریح شرکت کرده باشند) تیم ازبکستان و ویتنام میزبان تنها تیمی بود که این ورزش رو جدی گرفته بود و با تیمی کامل شرکت کرده بود. قرقیزستان هم با دو ورزشکار حاضر بود. اما کشورهایی مثل مغولستان و افغانستان از نفراتشون در ورزش کوراش استفاده کرده بودند. ژاپن هم با یک نماینده در ۷۳ کیلو شرکت کرده بود. عراق هم با ترکیبی از تیم جوجیتسو و کوراش در مسابقات حاضر بود. مسابقات یک دسته زنان هم بدلیل نبود شرکت کننده لغو شد.

نتایج نفرات ایران در كشتي با كمربند استايل کلاسیک :

 • محمد راحت طلب در ۷۳ کیلو همون داستان استایل آزاد رو تکرار کرد ولی چون اینجا ۴ نفر حاضر بودند بین ۴ نفر چهارم شد و برنز مشترک گرفت.
 • محمد منصوری داور در ۸۱ کیلو با برد ویتنام و باخت به قرقیز و ازبک بین ۴ نفر سوم شد و برنز گرفت.
 • رضا عبدلی در ۹۰ کیلو که روز قبل طلا گرفته بود با باخت ۵-۴ به ازبکستان و برد مقابل افغانستان ، عراق و ويتنام نقره گرفت.
 • محمد عسگري در ۱۰۰ كيلو با برد ازبكستان و باخت به ويتنام و عراق برنز گرفت. البته سايت مسابقات مسابقه مقابل عراق رو بنفع عسگري ثبت كرده ولي عسگري برنز گرفته و احتمالا اون نتيجه اشتباهه.
 • هادي رفيعي در ۱۰۰+ كيلو دقيقا با تكرار همون داستان استايل آزاد نقره گرفت.

تيم ايران تقريبا با همون تركيب روز اول در روز دوم هم مسابقه داد فقط جالب اينكه مهدي ابراهيمي كه طلا گرفته بود جاي خودش به محمد عسگري مربي تيم داد ! احتمالا مربي تيم آقاي عسگري هم بد نديده از اين خوان گسترده مدال مفت بهره اي ببره ! در روز دوم تيم مغولستان در مسابقات شركت نكرد و اكثر نفرات تيم ازبكستان هم يك وزن بالاتر مسابقه دادند ! در پايان مسابقات اين ورزش ازبكستان اول شد ، ويتنام ، ايران ، قرقيزستان ، مغولستان ، ژاپن ، عراق ، افغانستان ، قزاقستان و كره جنوبي هم در رده هاي بعدي قرار گرفتند.

در پايان مسابقات اين دو ورزش كه بشكل درهم برگزار شدند ، ايران با ۸ طلا ، ۴ نقره و ۴ برنز اول شد. ويتنام با ۶ طلا ، ۵ نقره و ۷ برنز دوم شد. ازبكستان كه در جوجيتسو شركت نكرده بود با ۶ طلا ، ۲ نقره و ۳ برنز سوم شد. قرقيزستان با ۲ نفر ، ۲ طلا و ۲ نقره گرفت. عراق و مغولستان هم هركدوم با ۱ طلا و چند مدال ديگه پنجم و ششم شدند. كشورهاي سنگاپور ، كره جنوبي ، ژاپن ، افغانستان و قزاقستان هم در رده هاي بعدي قرار گرفتند. در كل بنظر من برگزاري اين مسابقات يك فاجعه بود ولي جالب اينكه سايت فدراسيون آسيايي اين دو ورزش برگزاري مسابقات رو خوب دونسته و سايت كميته كشتي با كمربند ايران هم نتايج ورزشكاران ايران رو افتخار آفريني دونسته !!!‌ در كل برگزاري اين مسابقات بيشتر يك جك بود و مدالهاي اون هم در جدول رده بندي محسوب نشد !

تيم كاتاي جوجيتسو در سكوي نخست / عكس از فدراسيون جوجيتسو و كشتي با كمربند كره جنوبي

مهدي ابراهيمي در سكوي نخست وزن 100 كيلو كشتي با كمربند / عكس از سايت كنفدراسيون آسيايي

-------------------------------------------------------------------------------

رقص شير و اژدها :

اين ورزش عجيب از دوره قبل با نفوذ كشورهاي شرق آسيا وارد مسابقات شده بود و اين دوره هم بدليل اينكه ويتنامي ها اين ورزش رو بلد هستند در مواد مسابقات باقي موند. مسابقات اين ورزش در ۳ دسته كلي رقص اژدها ، رقص شير شمالي و رقص شير جنوبي برگزار شد. اين ورزش بدين شكل هستش كه يك تيم چند نفره زير مدل يك شير و اژدهاي چيني ميرن و حركات عجيب و غريب خودشون رو انجام ميدن كه احتمالا نمونه هاي اون رو در فيلمهاي چيني ديديد ! مسابقات در هريك از اين ۳ بخش در دو ماده برنامه اختياري و اجباري برگزار شد و نكته بسيار عجيب اين بود كه هر كشور فقط ميتونست در يكي از اين مواد شركت كنه. يعني هر كشور ميتونست حداكثر در ۳ ماده از ۶ ماده شركت كنه و بهمين دليل مدالها تقسيم شد ! با اين قانون مضحك در ۳ ماده از ۶ ماده مسابقات فقط ۳ تيم حاضر بودند كه همگي مدال گرفتند و در ۳ ماده ديگر هم فقط ۴ تيم حاضر بودند ! ۸ كشور در اين ورزش شركت كرده بودند كه همگي مدال گرفتند ! چين مدعي اول مسابقات بشكل عجيبي فقط با ۱ تيم در يك ماده شركت كرد كه در همون هم طلا گرفت. مالزي با ۱ طلا و ۲ نقره اول شد. كشورهاي چين تايپه ، هنگ كنگ و ماكائو با ۳سهميه اي كه داشتند ۱ طلا ، ۱ نقره و ۱ برنز گرفتند. ويتنام ميزبان با ۱ طلا و ۱ نقره پنجم شد. جالب اينكه ويتنام در يك ماده بين ۴ تيم ، آخر شد ! چين با ۱ طلا ششم شد. تايلند با ۲ برنز و اندونزي هم با ۱ برنز در رده هاي بعدي قرار گرفتند. بررسي امتيازات نشون ميده كه كشورهاي تايلند و اندونزي اختلاف بسيار زيادي با ۶ كشور ديگه داشتند ولي بدليل كمي شركت كننده تونستند از اين مسابقات مدال بگيرند !

در پايان اين مسابقات در روز آخر دو مسابقه سرعت بين اين تيمها بشكل درهم برگزار شده كه ظاهرا در اونها مدالي توزيع نشده و فقط جنبه تفريح رو داشته ! در بخش سرعت دو تيم از هنگ كنگ و مالزي اول تا سوم شدند و در بخش سرعت با مانع هم ويتنام ، تايپه و ماكائو اول تا سوم شدند. كشورها ميتونستند با تيمها شير يا اژدهاشون در اين بخش شركت كنند و كلا اهميتي نداشته !

-------------------------------------------------------------------------------

ورزشهاي الكترونيكي :

ورزشهاي الكترونيكي يا همون بازيهاي كامپيوتري مثل دوره قبل جزو مواد اين مسابقات بود ، در دوره قبل مسابقات در ۳ ماده برگزار شد كه ايران تونست ۱ نقره و ۲ برنز بگيره و در كل نتايج بسيار بدي كسب شد چون تيمهاي كمي در مسابقات شركت كرده بودند. البته من خودم سابقه اي از حضور نفرات ايران در مسابقات اين چنيني نداشتم ولي با توجه به علاقه اي كه به بازيهاي كامپيوتري در ايران وجود داره ، انتظار ميرفت كه ايران در آسيا بتونه مقام خوبي بياره. در اين دوره مسابقات علاوه بر ۳ ماده قبلي يعني فيفا ، نيد فور اسپيد و NBA شامل ۳ ماده ديگر هم بود كه هر كشور ميتونست در ۴ ماده از اين ۳ ماده شركت كنه ، ايران تصميم گرفته بود كه علاوه بر اين ۳ بازي كه در ايران پرطرفدار هستن در بازي كانتر كه بازي پليسي هستش هم شركت كنه. ماده كانتر برخلاف ۳ بازي ديگه بصورت تيمي بود. علاوه بر اين دو بازي استراتژي هم در برنامه مسابقات بود كه ايران در اونها شركت نكرد. ايران ميتونست در بخشهاي انفرادي دو نفر نماينده داشته باشه كه ايران هم با حداكثر سهميه در اين بخشها شركت كرد. جالب اينكه هر ۳ نفري كه در دوره قبل در ماكائو حاضر بودند و نقره و برنز گرفته بودند هم در اين دوره در عضويت تيم بودند. تا جايي كه من فهميدم اين ۳ نفر بدون حضور در مسابقات انتخابي و متاسفانه بدليل روابطي كه داشتند به وبتنام اعزام شدند. بنظر مياد تا حدودي بي صاحب بودن اين ورزش در ايران كه زيرنظر فدراسيون ورزشهاي همگاني داره ميشه باعث شده تا مقامات اون هركاري دلشون بخواد انجام بدن ! تيم كانتر ايران بدليل مشكل خروج از كشور برخي نفراتش در مسابقات شركت نكرد. (البته اسمش جزو تیمهای شرکت کننده بود) سایت مسابقات در مورد این ورزش هم بسیار بد عمل کرده و بعضی از نتایج در سایت نیست ! نکته جالب دیگه در مورد این ورزش اینکه با اینکه مسابقات در تمام رشته ها دارای مسابقه مدال برنز هم بود ولی مدال برنز مشترک داده شد ! بنابر این معلوم نیست این مسابقه برای چی برگزار شده !

نتایج نفرات ایران :

 • در بازی فیفا ۲۰۰۹ ایران دو نماینده داشت که میثم حسینی و داوود خویی بودند. حسینی در دوره قبل نقره گرفته بود و ظاهرا در این دوره هم بدون اینکه شایستگی داشته باشه عضو تیم شده بود. مسابقات با حضور ۱۶ نفر در ۴ گروه ۴ تیمی برگزار شد. مسابقات بدین شکل بود که در هر بازی دو نفر ۳ مسابقه با هم برگزار میکردند و هر کس دو مسابقه رو میبرد برنده بود. حسینی در گروه اول با نمایندگانی از کره جنوبی ، مغولستان و بحرين همگروه بود كه حريف مغولي رو براحتي ۳-۰ برد ، مقابل حريف كره اي به زحمت افتاد و بعد از اينكه بازي اول رو ۴-۰ باخت در دو بازي بعدي ۴-۰ و ۲-۱ برنده شد. حريف بحريني هم مقابل حسيني حاضر نشد تا حسيني بعنوان نفر اول به دور بعد صعود كنه. داوود خويي در گروه ۳ با نفرات چين ، قطر و هند همگروه بود كه دو حريف هندي و قطري رو براحتي ۳-۰ برد ولي مقابل حريف چيني ۲-۱ باخت. خويي بازي اول رو با حساب ۳-۱ باخت ولي در دو بازي بعد ۱-۰ مغلوب شد. تا جايي كه من فهميدم اين باخت عمدي بوده تا دو نماينده ايران تا قبل از فينال بهم برخورد نكنند ! در مرحله يك چهارم نهايي حسيني با حريفي از چين مسابقه داد و بعد از اينكه طبق سايت مسابقات بازي اول رو ۱-۱ (احتمالا در پنالتی) برد در دو بازی بعدی ۷-۱ و ۵-۲ باخت و حذف شد ! اما داوود خویی مقابل حریف ویتنامی در دو بازی ۶-۲ و ۶-۱ برنده شد و به نیمه نهایی رفت. در نیمه نهایی هم نماینده دیگر ویتنام رو براحتی در دو بازی ۳-۱ و ۴-۲ برد و به فینال رفت و مقابل همون حریف چینی حذف کننده حسینی قرار گرفت . در بازی اول ۸-۳ برد ، در بازي دوم ۴-۲ باخت ولي در بازي سوم و نهايي ۶-۲ برنده شد و مدال طلا گرفت. اگر باخت دور اول خويي همونطور كه گفته ميشه عمدي بوده باشه ميشه گفت كه خويي با اقتدار قهرمان شده چون تمام حريفانش رو با اختلاف شكست داده . در فينال هم با اينكه يك بازي رو باخت ولي دو بازي ديگه رو با اختلاف برنده شد. اما ميثم حسيني نتايج خوبي نگرفت و بشكل بدي حذف شد. طوري كه من در سايتهاي ديگه خوندم حسيني با اينكه در مسابقات انتخابي باخته بود عضو تيم شده بود و در نتيجه حذف شد !
 • در بخش بسكتبال و ماده NBA Live 2008 فقط و فقط ۴ نفر حاضر بودند كه دو نفر از اونها ايراني بودند ، يك نفر از چين بود و يك نفر هم از قطر كه نماينده قطر در بخش فيفا هم شركت كرده بود و من نميدونم اصلا بسكتبال بلد بوده يا نه ! مسابقات اين بازي بشكل دوره اي بين ۴ نفر برگزار شد و نمايندگان ايران يعني توحيد قرباني فر و فرزان همايي گوهر طلا و نقره گرفتند. اگر نتايجي كه در سايت مسابقات اومده درست باشه. دو نماينده ايران و نماينده چين هر ۳ يك دور همديگر رو بردند ولي در شمارش بازيهاي برده قرباني فر بدليل اينكه حريف چيني رو ۳-۰ برده و به همايي ۲-۱ باخته اول شد. همايي دوم شد و نماينده چين در كنار شركت كننده ضعيف قطري برنز مشترك گرفت. اما مسابقه بهمين راحتي هم نبوده ! در خبري كه در سايت كميته ملي المپيك اومده ، دو نماينده ايران بعد از بردن كلي حريف به فينال رسيدند و در فينال هم فرزان همايي بنابر تشخيص مربيان براي اينكه براي مسابقه كانتر خسته نشه مقابل فرباني فر عمدا بازي نكرده و نقره گرفته ! اين خبر كاملا دروغه ! البته در مصاحبه اي كه از تلويزيون هم پخش شد دو نفر تيم ايران جوري صحبت كردند كه مشخص بود مسابقه طبيعي نبوده و باختهاي عمدي هم اتفاق افتاده ! اگر ترتيب برگزاري مسابقات در سايت مسابقات درست باشه. قرباني فر در دور اول ۳-۰ حريف چيني رو برده. البته هر ۳ بازي هم نزديك بوده و قرباني فر مسابقات رو با اختلاف ۱۳ ، ۷ و ۴ امتياز برده. در اين دور همايي براحتي و با اختلاف بسيار بسيار زياد حريف قطري رو ۳-۰ برده. در دور دوم دو نماينده ايران مقابل هم قرار گرفتند. قرباني فر بازي اول رو با اختلاف ۲۷ امتياز برده. اما در دو مسابقه بعدي باخته. اينطوري كه من فهميدم و خودم خدس ميزنم اين باخت عمدي بوده !اما اتفاق جالب در دور آخر اتفاق افتاده ! همايي مقابل حريف چيني بعد از اينكه بازي اول رو با اختلاف ۱۴ امتياز برده اما بشكل عجيبي در دو بازي بعدي حاضر نشده و در نتيجه ۲-۱ به اين چيني باخته ! همايي اگر مسابقه ميداد و اين حريف رو ميبرد طلا ميگرفت ولي با اينحال عمدا باخت تا قرباني فر طلا بگيره ! چيزي كه به عقل من ميرسه اين هستش كه قرباني فر عمدا به همايي باخته تا اگر هم همايي در راند آخر به حريف چيني باخت ، هر دو مدال طلا و نقره به ايران برسه. (حتی اگر حریف چینی ۳-۰ برنده میشد باز هم قربانی فر طلا میگرفت ولی این چینی به مدال نقره میرسید) و احتمالا وقتی همایی بازی اول رو برده و خیالش از بابت مدال نقره راحت شده خواسته تا محبت قربانی فر رو جبران کنه و بازی نکرده تا قربانی فر طلا بگیره ! در کل مشخصه که نتایج مسابقات طبیعی نبوده و دو نماینده ایران برای مطمئن شدن از کسب دو مدال طلا و نقره با هم زد و بند کرده بودند ! نکته جالب نتیجه قربانی فر مقابل حریف قطری بود که بازی اول رو به این قطری باخته ولی در دو بازی بعدی با اختلاف خیلی زیاد برنده شده ! باخت بازی اول قربانی فر به این قطری اصلا با سایر نتایج تطابق نداره و من بعید نمیدونم این هم عمدی بوده باشه ! حالا به چه دلیل دیگه مشخص نیست !
 • در بخش Need for Speed هم ایران با دو نفر حاضر بود. یکی از این دونفر نعیم هدایتی نفر سوم دوره قبل بود که اینجا هم برنز گرفت ولی ظاهرا نفر دوم تیم ایران یعنی مهدی نظری قرار نبوده در این ماده شرکت کنه و بدلیل مشکل ویزایی که برای سایرین پیش اومده در این بخش شرکت کرده و البته نتایج ضعیفش هم نشون میده که احتمالا اینطور بوده ! در این بخش ۱۰ نفر در دو گروه ۵ تیمی حاضر بودند. سایت مسابقات در مورد این بازی هم بسیار ضعیف هستش و نتایج ناقص هستش. نظری در گروه یک در بازی اول براحتی به حريف ازبك باخته ، بعد حریف هندی رو برده ، ولي بعد از اون ۲-۰ به ويتنام باخته و حذفش قطعي شده. نتيجه مسابقه آخر نظري با قطر در سايت مسابقات نيست ولي احتمالا يا اين مسابقه بدليل انصراف يكي از اين دو برگزار نشده يا اگر هم شده نظري حتما برده چون قطري ها اصولا چيزي از اين بازيها بلد نيستند ! اما نعيم هدايتي در گروه ۲ قرار داشت كه در بازي اولش مقابل نفر دوم دوره قبل از ازبكستان ايستاد كه دوره قبل به اين حريف باخته بود و اينبار در مسابقه اي بسيار نزديك ۲-۱ اين حريف رو برد. اختلاف زماني ماشين اين دو نفر در مسابقه آخر كمتر از ۱ ثانيه بوده ! هدايتي در دو بازي بعدي براحتي هند و ويتنام رو برده و در بازي آخر گروهي مقابل چين قرار گرفته. نتيجه اين مسابقه در سايت بازيها مشخص نيست ولي من از مصاحبه هاي هدايتي با تلويزيون متوجه شدم كه اين بازي رو با حساب ۲-۱ به اين حريف باخته و در گروه دوم شده. هدايتي در نيمه نهايي مقابل ويتنام قرار گرفت و بعد از اينكه بازي اول رو با حدود ۱ ثانيه اختلاف برد در دو بازي بعدي باخت و از صعود به فينال باز موند. هدايتي در مسابقه مدال برنز هم ۲-۰ حريف ازبك رو برد كه البته برد يا باخت اين مسابقه تاثيري در مدال برنز نداشت چون هر دو نفر مشتركا برنز گرفتند !
 • ايران در بخش كانتر هم ثبت نام كرده بود ولي در مسابقات شركت نكرد. و هر ۴ مسابقه براي ايران بعنوان باخت ثبت شد. سايت مسابقات اسامي نفراتي رو براي ايران ثبت كرده كه اصلا به ويتنام نرفتند ! در اين بخش تيمهاي كره جنوبي ، ازبكستان ، ويتنام و مغولستان اول تا چهارم شدند و ۴ مدال رو گرفتند و ايران پنجم شد !

ايران در دو ماده شركت نكرده بود. در ماده انفرادي استاركرافت ۷ نفر در دو گروه حاضر بودند كه دو نماينده كره جنوبي بعنوان نفرات اول دو گروه به فينال رسيدند. جالب اينكه در هر دو گروه نمايندگان چين مقابل حريفان كره اي حاضر نشدن و در اصل كره اي ها براي صعود به فينال كار سختي مقابل قطر و هند نداشتند ! نمايندگان چين در ساير مسابقاتشون حاضر شدند و سايرين رو بردند و هر دو هم برنز گرفتند ! در ماده تیمی Defense of the Ancients هم فقط ۳ تیم حاضر بودند که ویتنام ، مغولستان و ازبكستان اول تا سوم شدند و يك مدال برنز داده نشد !

در پايان مسابقات ايران با ۲ طلا ، ۱ نقره و ۱ برنز اول شد ! كره جنوبي با ۲ طلا و ۱ نقره كه بنظر من با خوش شانسي بدست اومد دوم شد. چين با ۱ طلا ، ۱ نقره و ۴ برنز سوم شد. ويتنام ميزبان ۱ طلا ، ۱ نقره و ۲ برنز گرفت. ازبكستان ۱نقره و ۲ برنز گرفت و پنجم شد. مغولستان با ۱ برنز كمتر ششم شد و قطر با يك برنز هفتم شد. كشورهاي هند و بحرين هم علي رغم شركتشون مدال نگرفتند. در اين ورزش هم قانون محدود كردن تعداد شركت كننده سطح مسابقات رو پايين آورده بود. بنظر ميرسه رشته فيفا تنها بازي بود كه تمام كشورهاي مطرح در اون حاضر بودند و طلا اين رشته هم به ايران رسيد. در مورد نتايج ايران هم ميشه گفت كه نتايج خوبي كسب شد ولي قطعا ميتونست بهتر از اين هم باشه. البته اين اتفاق در صورتي ميفته كه نظرات بيشتري روي انحمن مربوط به اين ورزش باشه و مقامات اون هركاري خواستند انجام ندن !

نعيم هدايتي در حال بازي نيد فور اسپيد / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

شيانگچي :

شيانگچي يا شطرنج چيني بازي رايجي در شرق آسيا هستش كه جزو مواد بازيهاي آسيايي ۲۰۱۰ هم هست ! قرار بر اين بود كه مسابقات اين ورزش در ويتنام در دو بخش انفرادي سرعت و تيمي استاندارد براي زنان و مردان برگزار شه كه مسابقات زنان بدليل كمي شركت كننده كنسل شد و فقط مسابقات مردان برگزار شد ! كنسل شدن بخش زنان در ورزشي كه قراره جزو بازيهاي آسيايي هم باشه بسيار بد و فاجعه بار هستش ! اما در بخش تيمي استاندارد مردان ، ۶ تيم حاضر بودند كه چين ، ويتنام و هنگ كنگ بالاتر از ماكائو ، ‌كامبوج و ژاپن اول تا سوم شدند. در بخش انفرادي سرعت هم ۱۴ نفر از ۷ كشور حاضر بودند كه دو نماينده چين در پايان با ۵.۵ امتياز در صدر قرار گرفتند و طلا و نقره رو تقسيم كردند. نماينده هنگ كنگ با ۵ امتياز برنز گرفت. و دو نماينده ويتنام چهارم پنجم شدند ! در جمع اين دو ماده ، چين با ۲ طلا و ۱ نقره اول شد. ويتنام ۱ نقره گرفت و دوم شد و هنگ كنگ با ۲ برنز در رده بعدي قرار گرفت. كشورهاي ماكائو ، كامبوج ، ژاپن و لائوس هم مدال نگرفتند.

در كل وجود همچين ورزشي كه بازي محلي يك كشور هستش ، در بازيهاي آسيايي واقعا تاسف برانگيزه ! اين ورزش در كشورهاي غير از شرق آسيا اصلا وجود نداره و كشورهاي غير از همين چند كشور شرق آسيا سهمي از مدالها اين ورزش نخواهند داشت !

-------------------------------------------------------------------------------

شطرنج :

شطرنج مثل دوره گذشته جزو مواد اين مسابقات بود و تيم ايران هم با ۶ نفر در مسابقات شركت كرده بود و موفق شد مسابقات رو با يك برنز ترك كنه. البته تيم ايران در كل نتايج چندان خوبي نگرفت و ميتونست حداقل يك برنز ديگر هم بگيره. مسابقات در مواد تيمي مختلط برق آسا و سريع و همينطور انفرادي سريع براي مردان و زنان برگزار شد.

نتايج نفرات ايران :

 • مسابقه تيمي برق آسا اولين مسابقه اين ورزش بود. تيم ايران با تركيب احسان قائم مقامي ، الشن مرادي ، شادي پريدر و آتوسا پوركاشيان بعنوان نفرات اصلي و مرتضي محجوب و شايسته قادرپور بعنوان نفر رزرو مسابقات رو به انجام رسوند. مسابقات با حضور ۱۵ تيم و در ۹ دور بشكل سوئيسي برگزار شد. ايران در بازي اول عراق رو برد ، سپس ۳-۱ به تيم قدرتمند هند باخت. با حساب ۳-۱ قزاقستان رو برد و با نتيجه نزديك ۲.۵ به ۱.۵ مغلوب ويتنام شد. بعد از تساوي با قطر ، مغولستان رو برد و در مسابقه اي مهم با تيم قدرتمند چين ۲-۲ مساوي كرد. سپس تيم نپال رو برد و در آخرين مسابقه در ديداري سرنوشت ساز هم ۲.۵ به ۱.۵ فيليپين رو برد تا در پايان اين مرحله چهارم بشه. طبق قانون اختصاصي اين مسابقات ، در پايان دور سوئيسي ۴ تيم اول به مرحله نيمه نهايي صعود ميكنند. ايران بعنوان تيم چهارم در نيمه نهايي مقابل چين قرار گرفت. دو تيم در دور اول ۲-۲ مساوي شدند و در دور دوم هم ۲-۲ به تساوي رسيدند. جالب اينكه در هر دو دور نفرات مرد ايران حريفانشون رو بردند و هر دو نماينده زنان شكست خوردند. طبق قوانين مسابقات در اين حالت ، مسابقه نفر دوم زنان حذف ميشه و فقط ۳ مسابقه بين دو تيم برگزار ميشه و در صورت اينكه باز هم مساوي بشن ، تيمي كه با مهره سياه بازي ميكنه برنده اعلام ميشه ! تيم ايران در اين مرحله مهره سياه بود و در بخش زنان شكست خورد‌ ، الشن مرادي حريفش رو برد و مسابقه آخر با احسان قائم مقامي بود كه در صورت تساوي هم ايران به فينال صعود ميكرد كه مغلوب شد و ايران بطور مشترك به هند به مدال برنز رسيد !
 • در بخش انفرادي سريع ، احسان قائم مقامي در بخش مردان شركت كرد كه ابتدا حريفان اردني و افغانستاني رو برد. سپس با نماينده هند (برنده مدال برنز) مساوی کرد و سپس نفر اول ویتنام رو برد. قائم مقامی سپس به نماینده چین (برنده مدال نقره) باخت و حریف فیلیپینی رو برد تا در موقعیت مناسبی در جدول قرار بگیره ، اما نتايج قائم مقامي در روز آخر مسابقات بسيار بود و هر ۳ مسابقه خودش رو به حريفان قزاق (برنده مدال برنز) ، چيني (برنده مدال طلا) و قطری باخت و با ۴.۵ امتیاز بین ۳۵ نفر ، هجدهم شد !!!! البته بايد گفت كه در جدول سوئيسي شانس نقش زيادي داره و قائم مقامي هم در جدول فوق العاده بدشانس بود ! براي اينكه در ۹ مسابقه خودش با ۶ نفر از ۷ نفر اول مسابقه داد و حداقل شايسته مقام هفتم يا هشتم بود !
 • الشن مرادي نماينده دوم ايران در بخش انفرادي مردان بود ، مرادي بعد از بردن حريف مالديوي ، مقابل نماينده هند (برنده مدال برنز) مساوی کرد ، بعد از برد حريف ازبكي ، مقابل نماينده ديگر هند و همينطور حريفي از قطر شكست خورد ، با دو برد مقابل عراق و مغولستان به بالاي جدول برگشت ولي اونجا به حريف چيني (برنده مدال نقره) باخت و در آخرين مسابقه هم با حريف ديگري از ازبكستان مساوي كرد و با ۵ امتياز نهم شد. مرادي رتبه بهتري نسبت به قائم مقامي كسب كرد ولي بايد گفت كه اين رتبه فقط به دليل ۰.۵ امتياز بيشتر بدست اومد و صمن اينكه بردهاي الشن مرادي مقابل حريفان بسيار ضعيف بود و رتبه بهتر الشن مرادي بدليل جدول ناعادلانه سوئيسي مسابقات بود.
 • شادي پريدر نماينده اول ايران در بخش زنان بود كه بعد از بردن حريف تايواني به نماينده چين (برنده مدال طلا) باخت ، سپس حريفان ژاپني و مالديوي رو برد. اما با دو باخت بد مقابل ازبكستان و فيليپين به پايين جدول رفت و با بردن ۳ مسابقه آخر مقابل عراق ، مغولستان و ويتنام هم راه به جايي نبرد و با ۶ امتياز بين ۳۳ نفر ، ششم شد. شايد تنها برد پريدر مقابل حريف ويتنامي نتيجه خوبي بود و ساير حريفان پريدر ، حريفان خوبي نبودند.
 • آتوسا پوركاشيان نماينده دوم ايران در بخش زنان بود كه در روز اول ۳ حريف از اردن ، ازبكستان و مغولستان رو برد. اما در دور چهارم به حريف چيني (برنده مدال طلا) باخت ، سپس با مغولستان مساوي كرد و بعد هم مغلوب حريف چيني الاصل قطري (برنده مدال نقره) شد. پورکاشیان سپس با نفرات هند و ویتنام مساوی کرد و باخت عجیب دور آخر مقابل حریف قزاق با ۴.۵ امتیاز هفدهم شد !
 • تيم ايران در بخش تیمی سریع هم با تركيب احسان قائم مقامي ، الشن مرادي ، شادي پريدر و آتوسا پوركاشيان بعنوان نفرات اصلي و مرتضي محجوب و شايسته قادرپور بعنوان نفر رزرو مسابقات رو انجام داد. ایران ابتدا اردن رو برد ولی سپس مغلوب چین و قطر شد و بعد از اون فیلیپین و مغولستان رو مغلوب کرد. سپس به هند باخت ، عراق رو برد و با باخت ۳-۱ مقابل ويتنام عملا شانسش رو براي صعود به نيمه نهايي از دست داد و در مسابقه آخر هم با ازبكستان مساوي كرد و با ۹ امتياز بين ۱۵ تيم پايينتر از تيم ضعيف اردن ، هشتم شد !

بطور كل نوع جدول سوئيسي در مسابقات آسيايي باعث ميشه تا رتبه هاي بدست آمده چندان واقعي نباشه ! در جدول سوئيسي هر نفر يا تيم در هر دور با كسي مسابقه ميده كه در جدول در نزديكترين رده نسبت به خودش قرار داره و اين جدول براي مسابقات آسيايي مناسب نيست ! بدين دليل كه در مسابقات آسيايي اختلاف سطح فوق العاده زيادي بين تيمهايي مثل چين و هند و تيمهايي مثل مالديو و نپال هستش ! براي مثال در تيمي سريع ، تيم ضعيف اردن كه ۴-۰ به تيم ايران باخته بود با قرار گرفتن در پايين جدول و بردن تيمهاي ضعيفي مثل تايلند ، مالديو و نپال در نهايت در رده اي بالاتر از ايران قرار گرفت !

اما در اين مسابقات چين ۳ طلا از ۴ طلا رو كسب كرد و هند هم بازنده بزرگ بود ! در بخش تيمي برق آسا يا بليتز ، چين بعد از شكست ايران در نيمه نهايي ، در فينال در عين تعجب با حداقل اختلاف مغلوب ويتنام شد تا كشور ميزبان طلا بگيره ! ايران و هند هم مشتركا برنز گرفتند. اما در تيمي سريع ، چين شكستش رو جبران كرد و با بردن ويتنام طلا گرفت. هند باز هم بطور مشترك با تيم شگفتي ساز ازبكستان برنز گرفت. در بخش انفرادي مردان بو شيانگژي شطرنجباز نامدار چيني با شكست هموطنش وانگ هائو طلا گرفت و مدال برنز مشترك هم به كريشنان ساسيكيران هندي و مورتاس كاژگاليف قزاق قهرمان بازيهاي آسيايي دوحه رسيد. در انفرادي زنان هم هو ييفان چيني طلا گرفت و ژو چن شطرنجباز چيني الاصل قطر دوم شد. ژو شو چيني و هاريكا هندي هم مشتركا سوم شدند. در پايان مسابقات ، چين با ۳ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز اول شد. ويتنام با ۱ طلا و ۱ نقره بخش تيمي دوم شد. قطر با ۱ نقره سوم شد. و تيم قدرتمند هند هم با فقط ۴ مدال برنز چهارم شد ! كشورهاي ايران ، قزاقستان و ازبكستان هم هر كدوم فقط يك برنز گرفتند.

تيم ايران بعد از دريافت مدال برنز / عكس از سايت كميته ملي المپيك

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم آذر 1388ساعت 22:25  توسط محسن  | 

بررسی بازیهای آسیایی داخل سالن 2009 / بخش چهارم

بخش چهارم بررسي بازيهاي آسيايي داخل سالن مربوط به بررسي ورزشهاي پنچاک سیلات ، ژیمناستیک ایروبیک ، تیر و کمان داخل سالن و شاتل کاک هستش.

پنچاک سیلات :

پنچاک سیلات ورزش ملی کشور اندونزی هستش که بدلیل حمایت عجیبی که از سوی شورای المپیک آسیا از این ورزش میشه در یک سال اخیر جزو مواد ۳ مسابقه مهم آسیایی یعنی بازیهای آسیایی ساحلی ۲۰۰۸ ، بازيهاي آسيايي هنرهاي رزمي ۲۰۰۹ و حالا بازيهاي آسيايي داخل سالن ۲۰۰۹ بوده. اين ورزش تا همين چند ماه پيش در ايران بطور كامل ناشناخته بود ولي كميته ملي المپيك ايران در تصميمي هوشمندانه اداره اين ورزش رو در كشور به فدراسيون كونگ فو واگذار كرد و اين فدراسيون هم با استخدام يك مربي اندونزيايي ظرف چند ماه يك تيم رو براي اين مسابقات آماده كرد ! مسابقات پنچاك سيلات در دو شكل نمايش (سنی) و مبارزه (تندینگ) برگزار میشه و در این مسابقات قرار بود مسابقات این ورزش در ۱۶ ماده برگزار بشه. برنامه اولیه مبنی بر ماده انفرادی و تیمی در بخش سنی برای زنان مردان بود و در بخش مبارزه هم ۷ وزن مردان و ۵ وزن زنان مدنظر بود. هر کشور میتونست در یکی از دو بخش انفرادی یا تیمی در بخش سنی شرکت کنه و در بخش مبارزه هم ۵ مرد و ۳ زن از هر کشور اجازه شرکت داشتند. مسابقه تیمی نمایشی مردان بدلیل کمی شرکت کننده کنسل شد و در نتیجه در ۱۵ ماده مسابقه برگزار شد. در تمام اوزان مردان حداقل ۴ نفر حاضر بودند ولی در بخش زنان در سبکترین وزن فقط ۲ نفر شرکت کردند که در سنگینترین وزن هم ۳ نفر حاضر بوند که در نتیجه ۳ مدال در این بخش داده نشد و همونطور که پیشتر نوشتم یک ماده هم که کنسل شد.

در بخش نمایش یا سنی ، تمام كشورها از سهميه خودشون در بخش مردان در بخش انفرادي استفاده كرده بودند كه در اين بخش مالزي طلا گرفت. در بخش زنان ۷ كشور سهميه هاي خودشون رو در دو بخش انفرادي و تيمي تقسيم كردند تا همگي بجز لائوس مدال بگيرند ! ويتنام و سنگاپور مدالهاي طلاي اين بخش رو گرفتند. تيم ايران در بخش نمايش طبيعتا بدليل تازه بودن اين ورزش و تخصصي بودن اين بخش شركت كننده نداشت و در بخش مبارزه ميتونست ۸ نفر به مسابقات بفرسته و از ابتدا هم همين در برنامه بود ولي كميته ملي المپيك ايران در نهايت تصميم گرفت كه فقط ۳ نفر در مسابقات شركت كنند ! اين تصميم احتمالا بدليل تازه بودن اين ورزش و احتمال شكست خوردن تمام نفرات گرفته شد ! هر ۳ عضو تيم ايران هم با كمك شانس و هم توانايي خودشون تونستند مدال بگيرند و من مطمئن هستم اعضاي كميته ملي المپيك هم حالا از اينكه چرا ساير نفرات رو اعزام نكردند ، پشيمان هستند ! نحوه امتيازدهي اين ورزش هم شباهت زيادي با موي تاي داره و در پايان مسابقه ۵ داور هر كدوم نفر برتر رو از ديد خودشون اعلام ميكنند و ورزشكاري كه داور بيشتري بهش راي داده باشند برنده ميشه. سايت مسابقات بشكل جالبي براي بعضي از مسابقات ريز نتايج داوران رو هم اعلام كرده كه با ديدن اون ميشه بهتر شرايط مسابقه رو درك كرد وگرنه صرف نتيجه ۵-۰ نشان از برتري محض يك نفر بر ديگري نيست.

نتايج نفرات ايران :

 • سعيد صالحي در وزن ۶۵ كيلوگرم يا بعبارت ديگر كلاس D كه شلوغترين وزن بود در بين ۸ نفر در  مسابقات شركت كرد كه با بهترين قرعه ممكن در دور اول به بختيار نوروف از ازبكستان برخورد كرد و ۵-۰ برنده شد. اوج كار صالحي در نيمه نهايي بود كه تونست ۴-۱ حريفي از برونئي رو شكست بده. برونئي يكي از كشورهاي مطرح در اين ورزش هستش و همين نماينده برونئي در دور اول حريفي از مالزي رو برده بود. اما صالحي در فينال مقابل محمد سوديك (یا صدیق) از اندونزی ۵-۰ باخت و نقره گرفت. البته صالحی این مدال نقره رو با شکست دو حریف گرفت ولی باید اعتراف کرد که رقیبان اصلی از کشورهای اندونزی ، تايلند ، لائوس و سنگاپور همگي در سمت ديگه جدول بودند. جالب اينكه در سمت ديگه هيچ مسابقه اي ۵-۰ نشد و همين حريف اندونزيايي حريفان قبلي خودش رو با زحمت برده بود.
 • مسعود قياسي فر در وزن ۷۵ كيلو يا كلاس F در مسابقات شركت كرده بود. در اين وزن ۶ نفر حاضر بودند كه قياسي فر در دور اول استراحت خورد و بدون مسابقه به نيمه نهايي رفت. قياسي فر در نيمه نهايي با حريف خوبي از برونئي مسابقه داشت. اين حريف در دور اول حريف مشهوري از تايلند رو برده بود ولي قياسي فر در اين مسابقه برنده شد. نحوه برنده شدن قياسي فر خيلي براي خود من مشخص نيست ! چون در سايت مسابقات اومده كه نماينده ايران با برتري فني به برد رسيده. البته اين اصطلاح فني معمولا موقعي بكار ميره كه حريف خطايي كرده باشه و ظاهرا هم همينطوره و حريف برونئي بدليل انجام خطا از دور مسابقه كنار رفته ! بهر حال قياسي فر با اين برد به فينال رفت ولي او هم در فينال ۵-۰ به حريف اندونزيايي باخت و نقره گرفت.
 • مهدي احدزاده در وزن ۸۰ كيلو يا كلاس G نماينده آخر ايران بود كه در بين ۵ نفر در دور اول استراحت خورد و به نيمه نهايي رفت ولي اونجا در همون مسابقه اولش ۵-۰ به حريفي از سنگاپور باخت و برنز گرفت. بررسي نتايج نشون ميده كه احدزاده در اين وزن احتمالا از سايرين ضعيفتر بوده و اين مدال رو فقط به كمك شانس و قرعه كسب كرده !

در مجموع ۳ نفر ايران با ۳ برد و ۳ باخت و كسب ۳ مدال بكارشون خاتمه دادند. من فكر ميكنم اين نتيجه براي يك تيم در اولين حضور رسمي نتيجه خوبي هستش. من فكر ميكنم كشورهاي ديگر در ابتداي مسابقات مغلوب ناشناخته بودن نفرات ايران شدند و در ادامه با ارزيابي نفرات ايران تونستند نمايندگان ايران رو از كسب مدال طلا ناكام كنند. بهر حال نتايج اين مسابقات نشون ميده كه ايران ميتونه در آينده روي مدالهاي اين ورزش حساب كنه. در مورد ساير مسابقات هم نكته جالب مدال آوري كشور ميزبان در اين ورزش بود ! اين نشون ميده كه ميزباني و احتمالا حمايتهاي داوران چه تاثيري در كسب نتيجه داره ! ويتنام در بخش مبارزه مردان از ۵ نفرش ، ۳ طلا و ۱ نقره و ۱ برنز گرفت. در زنان هم هر نفر اين تيم طلا گرفتند. اندونزي هم فقط ۳ طلا گرفت كه هر دو مدال طلاي اين كشور در بخش مردان با شكست نفرات ايراني بدست اومد ! در اين مسابقات جمعا ۹ كشور شركت بودند كه بجز ايران و ازبكستان همگي از كشورهاي جنوب شرقي آسيا (خواستگاه این ورزش در جهان) هستند و طبق معمول این مدل ورزشها تمام کشورها هم مسابقات رو با مدال ترک کردند.

در پایان مسابقات ویتنام با ۱۰ سهمیه ای که داشت ۷ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز گرفت و اول شد ! اندونزي با ۳ طلا ، ۲ نقره و ۲ برنز دوم شد. مالزي با ۲ طلا ، ۱ نقره و ۵ برنز به مقام سوم رسيد. سنگاپور به ۱ طلا ، ۴ نفره و ۲ برنز رسيد. تايلند با يك نقره كمتر از سنگاپور در رده پنجم قرار گرفت. لائوس با ۱ طلا و ۴ برنز در رده بعدي ايستاد. ايران هفتم شد ، برونئي و ازبكستان هم هشتم و نهم شدند. كشور ازبكستان با ۴ نفر در مسابقات شركت كرده بود كه همگي با ۱ باخت حذف شدند ولي بدليل كمي شركت كنندگان اين كشور به ۲ برنز از اين مسابقات رسيد. تنها طلاي لائوس هم با خوش شانسي در وزني بدست اومد كه فقط ۲ نفر حاضر بودند !! جالب اينكه اين تنها ماده اي در كل مسابقات بود كه مسابقاتش با حضور ۲ نفر انجام شد و در ساير ورزشها براي برگزاري هر ماده حضور حداقل ۳ نفر الزامي بود ولي نميدونم چرا در اين مورد استثنا قائل شدند !

-------------------------------------------------------------------------------

ژیمناستیک ایروبیک

ژیمناستیک ایروبیک براي سومين دوره متوالي جزو مواد بازيهاي آسيايي داخل سالن بود و كشور چين هم مثل ادوار گذشته حاكم مطلق مسابقات بود ! مسابقات ايروبيك در ۴ ماده انفرادي مردان ، انفرادي زنان ، دوبل مختلط و ۳ نفره برگزار ميشه. كه در مسابقه ۳ نفره كشورها ميتونند از نفرات زن يا مرد به ميل خودشون استفاده كنند. اين ورزش كه زير نظر فدراسيون جهاني ژيمناستيك اداره ميشه سر و صدايي زيادي (به نسبت خودش) در ایران بپا کرده و من قبل از این مسابقات هر از چند گاهی خبری از تیم ایروبیک میشنیدم در حالیکه مثلا اصلا حتی یک خط خبر هم از تیم پنچاک سیلات تا یک هفته قبل از مسابقات نبود. اما جالب اینکه کمیته ملی المپیک در آخرین روزها این ورزش رو از لیست کاروان اعزامی خط زد و دلیل اون هم شانس کم مدال آوری بود. تیم ایروبیک ایران در دوره قبل تقریبا در دو ماده ای که شرکت کرده بود آخر شده بود !!! و من خیلی بعید میدونم ظرف ۲ سال مقام آخری به مدال تبدیل بشه ولی بهرحال این ادعایی بود که مسئولین فدراسیون ژیمناستیک داشتند و من حقیقتا اون رو ادعایی دروغین میدونم و بنظر من هم اعزام نشدن این تیم تصمیم غلطی نبود ! ادعای مقامات ایران پیش از مسابقات این بود که در صورت حضور در بخش تیمی (۳ نفره) میتونستند با تیم ویتنام برای برنز رفابت کنند !!! این در حالی هستش که در بخش تیمی ویتنام نقره گرفت و کره جنوبی سوم شد.

بهر حال در این مسابقات مثل دوره قبل ژاپن که در دوره اول مدال آور هم بود ، غايب بود و قبل از مسابقات بنظر ميومد كه بعد از چين رقابت اصلي بين كره جنوبي و تايلند باشه و بشكل عجيبي ويتنام ميزبان از اين كشورها مدال آور تر شد ! البته من نديده حدس ميزنم كه باز هم داوري ها در اين ورزش نمايشي بي تاثير نبوده ! در اين ورزش هر كشور ميتونه در هر ماده دو نفر يا تيم رو شركت بده ولي فقط يكي از اونها به فينال صعود ميكنه. چين در ۳ ماده انفرادي مردان و زنان و ماده ۳ نفره در مسابقات حاضر بود و ۳ طلا گرفت ولي بشكل عجيبي در بخش دوبل مختلط غايب بود تا اين طلا به ويتنام ميزبان برسه ! من نميدونم دليل اين غيبت چيني ها چي بوده ولي اين اولين مدال طلاي اين ورزش در بازيهاي آسيايي سالني بود كه از دست چين خارج شد ! چين در بخش انفرادي مردان هم با زحمت طلا گرفت و نماينده چين در فينال با حريف كره اي مساوي كرد ولي در شمارش امتيازات ريز داوران طلا گرفت. در پايان مسابقات چين كه با ۳ طلا اول شد ، ويتنام با ۱ طلا و ۱ نقره در رده دوم قرار گرفت. كره جنوبي در ۴ بخشي كه شركت كرد با ۲ نقره و ۲ برنز سوم شد. تايلند هم با ۱ نقره و ۲ برنز ساير مدالها رو كسب كرد. نكته جالب حضور فعال تيم هند در مسابقات بود ! هندي ها در تمام بخش ها بجز تيمي ۳ نفره آخر شدند و در اين بخش هم استثنائا بالاتر از اندونزي يكي مانده به آخر شدند ! واقعا من نميدونم مسئولين ورزش هند چه اصراري به حضور با تيم كامل در اكثر ورزشها دارند ! ديگه اين ورزش كه كيك بوكيسنگ نيست كه بشه با كمك شانس و قرعه مدال گرفت !

-------------------------------------------------------------------------------

تیر و کمان داخل سالن :

مسابقات تیراندازی با کمان بازیهای آسیایی ویتنام در مسافت ۱۸ متر و بشکل داخل سالن برگزار شد. برای اولین بار مسابقات در دو ماده ریکرو و کامپوند و برای زنان و مردان بشکل تیمی و انفرادی برگزار شد. برگزاری ماده کامپند باعث شده بود تا ایران هم امیدوار به کسب مدال در این رشته باشه. مسابقات معمول تیر و کمان در مسافت ۷۰ متر برگزار میشه ولی بدلیل اینکه همچین فضایی معمولا در ایران آماده نیست ، نفرات تیر و کمان ایران خيلي وقتها در داخل سالن و مسافت ۱۸ متر تمرين ميكنند و در كل بهمين دليل ايران نتايج بسيار خوبي در اين ورزش گرفت و حتي در بخش ريكرو هم صاحب ۳ مدال برنز شد ! ايران با حداكثر سهميه يعني ۴ نفر در هر بخش كه جمعا ۱۶ نفر ميشه در مسابقات شركت كرد و تونست ۳ طلا ، ۱ نقره و ۴ برنز بگيره. نحوه برگزاري مسابقات تير و كمان بدين صورت هستش كه تمام شركت كنندگان ابتدا در يك دور تعيين رنك شركت ميكنند و بر اساس اين رنكينگ در جدول قرار ميگيرند. در مسابقات معمولي تمام شركت كنندگان به دور حذفي صعود ميكنند ولي در مسابقات تحت نظر شوراي المپيك آسيا قانوني وجود داره كه طي اون هر كشور نميتونه بيش از ۲ مدال در يك ماده بگيره و بر طبق همين قانون از هر كشور فقط ۲ نفر برترش به دور حذفي صعود كردند و بنابر اين نصف نفرات ايران در دور اول حذف شدند. جالب اينجاست كه مسئولين پرادعاي اين فدراسيون در داخل كشور بعد از پايان مسابقات دور مقدماتي و دونستن اين نكته با تعجب در اين مورد حرف ميزدند و گفتند كه اين قانون جديد آسياست ! در حاليكه اين قانون پيش از اين در بازيهاي آسيايي دوحه هم اجرا شده بود !!

نتايج نفرات ايران :

 • در ماده ريكرو انفرادي مردان ۴ نماينده در دور مقدماتي به مصاف حريفان رفتند كه مجيد ميررحيمي ، كيوان رياضي مهر ، نادر منوچهري و اكبر باستان بترتيب با امتيازات ۵۸۲ ، ۵۸۱ ، ۵۷۵ و ۵۶۷ در بين ۴۵ نفر در رده هاي ۶ ، ۷ ، ۱۲ و ۲۰ قرار گرفتند و طبق همون قانون دو نفر اول يعني ميررحيمي و رياضي مهر به دور حذفي صعود كردند. بدليل وجود همين قانون برخي نفرات بالاتر از نفرات ايران از كره جنوبي هم حذف شدند و بنابر اين ميررحيمي و رياضي مهر در سيدهاي ۴ و ۵ قرار گرفتند. جمعا ۲۵ نفر به دور حذفي رفتند كه نفرات ايران از دور اول معاف شدند. در دور يك هشتم نهايي ميررحيمي ۱۱۸-۱۱۳ حريفي از اندونزي رو برد و رياضي مهر هم ۱۱۲-۱۰۹ سيد ۱۲ از ويتنام رو برد. در مرحله يك چهارم نهايي اين دو نماينده ايران مقابل هم قرار گرفتند كه ميررحيمي ۱۱۷-۱۱۵ برنده شد. (در مسابقات حذفی حداکثر امتیاز ۱۲۰ هستش) میررحیمی در نیمه نهایی مقابل سید ۱ از کره جنوبی ۱۱۶-۱۱۲ باخت و در مسابقه رده بندی هم ۱۱۳-۱۱۰ سولیستیاوان تیرانداز شگفتی ساز اندونزیایی رو برد و برنز گرفت. در این بخش در دور رکوردگیری هر ۴ نفر اول از کره جنوبی بودند که مربیان این تیم بهر دلیلی تصمیم گرفتند که نفرات دوم و چهارم رو وارد مسابقات حذفی کنند و همین دو نفر هم در نهایت به فینال رسیدند. میررحیمی در دو مسابقه اول حذفی خودش امتیازات بسیار خوب ۱۱۸ و ۱۱۷ رو ثبت کرد ولی در دو مسابقه تعیین مدالش که روز بعد برگزار شد رکوردش به ۱۱۲ و ۱۱۳ تنزل پیدا کرد ! شاید اگر مسابقات نهایی هم همون روز برگزار میشد میررحیمی میتونست حریف کره ای رو هم ببره. در کل با وجود دو حریف کره ای در جدول کسب مدال برنز نتیجه خوبی هستش.
 • اما در بخش تیمی ریکرو مردان ، تيم ايران متشكل از مجيد ميررحيمي ، كيوان رياضي مهر و نادر منوچهري در مسابقات شركت كرد و از اكبر باستان در اين بخش استفاده نشد. ايران با نتايجي كه اين ۳ نفر در دور ركوردگيري گرفته بودند با امتياز ۱۷۳۸ در بين ۱۲ تيم بعد از كره جنوبي در سيد ۲ قرار گرفت. ايران از دور اول حذفي معاف شد. در يك چهارم نهايي ۲۳۳-۲۲۳ اندونزي رو برد ولي در نيمه نهايي ۲۳۱-۲۲۸ به سيد ۳ يعني چين باخت و در مسابقه رده بندي مقابل هند قرار گرفت كه بعد از تساوي ۲۳۰-۲۳۰ در تير اضافه ۲۹-۲۸ برنده شد و برنز گرفت. تيم ايران در اين مسابقات خيلي بدشانس بود چون هر ۳ حريف ايران بهترين نتيجه خودشون رو مقابل ايران بدست آوردند ! چين در هيچكدام از مسابقاتش به اين امتياز نرسيد و از شانس بد اين نتيجه مقابل ايران بدست اومد. كره جنوبي كه طلا گرفت در ۳ مسابقه خودش امتيازات ۲۳۴ ، ۲۳۵ و ۲۳۳ رو بدست آورد. فقط تيم ايران ممكن بود بتونه با كره جنوبي رقابت كنه كه از شانس بد مقابل چين باخت.
 • در ريكرو انفرادي زنان ۴ نماينده ايران بنامهاي ياسمن شيريان ، فرنوش شقاقي ، نجمه آبتين و زهرا دهقان بترتيب با امتيازات ۵۶۳ ، ۵۵۲ ، ۵۴۳ و ۵۲۷ در بين ۲۷ نفر در رده هاي ۱۰ ، ۱۳ ، ۲۰ و ۲۲ قرار گرفتند كه بر اين اساس شيريان و شقاقي بعنوان سيدهاي ۷ و ۱۰ راهي دور حذفي شدند. در اين دسته ۱۶ نفر به دور حذفي رفتند و دو نماينده ايران در همون دور اول مقابل هم قرار گرفتند كه شيريان نوجوان ۱۱۲-۱۰۹ شقاقي رو شكست داد. شيريان در يك چهارم نهايي كار بزرگي كرد و سيد ۲ مسابقات از چين رو ۱۱۶-۱۱۴ برد و به نيمه نهايي رسيد ولي اونجا با همين حساب ۱۱۶-۱۱۴ به حريف كره اي باخت و از شانس بد براي مدال برنز هم مقابل يك كره اي ديگر قرار گرفت ! اين كره اي كه سيد ۱ بود در نيمه نهايي به مغولستان باخته بود ولي در مسابقه رده بندي در حد خودش ظاهر شد و ۱۱۶-۱۰۷ از سد شيريان گذشت تا نماينده نوجوان ايران چهارم بشه ! نجمه آبتين تيرانداز المپيكي ايران ناكامترين عضو تيم ايران بود. آبتين كه بعد از نتيجه بسيار ضعيفش در المپيك بيشتر اسمش در حواشي ورزش شنيده ميشد در اين مسابقات نشون داد كه بعضي از افراد جنبه مطرح شدن رو ندارند !
 • در بخش ريكرو تيمي زنان ، تيم ايران متشكل از ياسمن شيريان ، فرنوش شقاقي و نجمه آبتين با امتياز ۱۶۵۸ بعد از كره و چين در بين ۶ تيم در سيد ۳ قرار گرفت. ايران در دور اول ۲۱۹-۲۱۰ تيم مغولستان رو برد ولي در نيمه نهايي ۲۲۹-۲۲۱ به چين باخت . ايران در مسابقه رده بندي با امتياز خوب ۲۳۰ به ۲۲۱ ويتنام ميزبان رو برد و برنز گرفت. ايران اگر اين امتياز خوب ۲۳۰ رو در دور قبل ميزد ميتونست بجاي چين به فينال بره. هند برخلاف ساير بخشها در اين بخش نماينده نداشت و در غياب هند ، ژاپن و كره شمالي باز هم اين نتيجه ، مقام خوبي محسوب ميشه.
 • در ماده كامپوند انفرادي ۴ نفر ايران يعني رضا زماني نژاد ، منصور كردي ، عبدالله كيايي و محمد علي كريمي بترتيب با امتيازات ۵۸۵ ، ۵۸۰ ، ۵۷۵ و ۵۶۶ در بين ۲۴ نفر در رده هاي ۱ ، ۲ ، ۵ و ۱۲ قرار گرفتند و زماني نژاد و كردي راهي دور حذفي شدند. جالب اينكه سايت مسابقات امتياز منصور كردي رو ۵۷۵ اعلام كرده ولي اين امتياز قطعا درست نيست ! چون كردي در دور حذفي در سيد ۲ مسابقات هستش و احتمالا با ديدن ساير شرايط من حدس ميزنم كه همون امتياز ۵۸۰ درست باشه. بهر حال ۱۵ نفر به دور حذفي رفتند كه زماني نژاد با سيد ۱ در دور اول استراحت خورد ولي كردي ۱۱۸-۱۰۷ حريف عربستاني رو برد. در يك چهارم نهايي زماني نژاد ۱۱۸-۱۱۶ حريفي از ويتنام رو برد و كردي هم بعد از تساوي ۱۱۳-۱۱۳ با حريف هندي در تير اضافه سوم تونست ۱۰-۹ حريف هندي رو ببره. در دور نيمه نهايي زماني نژاد ۱۱۷-۱۱۱ حريف ديگري از هند رو برد ولي منصور كردي بعد از تساوي ۱۱۴-۱۱۴ در تير اضافه دوم ۱۰-۹ به حريفي از ويتنام باخت. كردي در مسابقه رده بندي ۱۱۲-۱۱۰ هند رو برد و برنز گرفت و زماني نژاد هم در فينال همين ويتنامي رو ۱۱۸-۱۱۳ برد و طلا گرفت. زماني نژاد در تمام مراحل امتياز بالاي ۱۱۷ يا ۱۱۸ رو ثبت كرد و بدون حرف و حديث طلا گرفت ولي منصور كردي بجز مسابقه اولش كه حريف ضعيفي مقابلش بود در ۳ مسابقه بعدي امتيازات خوبي كسب نكرد و همين مدال برنز هم با شانس بدست اومد. مصاحبه هاي كردي بعد از مسابقات هم نشون ميداد كه اين امتيازات پايين بدليل استرس زيادش بوده.
 • در بخش تيمي كامپوند مردان ، تصميم گرفته شد تا از تركيب رضا زماني نژاد ، عبدالله كيايي و محمد علي كريمي استفاده بشه و منصور كردي احتمالا بدليل عملكرد بدش در مسابقه انفرادي در اين بخش بيرون موند. تيم ايران با امتياز ۱۷۲۶ در سيد ۱ قرار گرفت. در جمع ۵ تيم ايران در دور اول استراحت داشت. در نيمه نهايي ۲۲۸-۲۲۳ ويتنام رو برد و در فينال هم با امتياز ۲۲۸-۲۱۹ تايلند رو برد و طلا گرفت. البته ايران در فينال با اختلاف خوب ۹ امتياز برنده شد ولي واقعيت اينه كه شانس هم نقش زيادي در اين مدال داشت ! من اين مسابقه رو بطور زنده از سايت مسابقات پيگيري ميكردم و ايران تا تيرهاي پاياني ۲ امتياز از تايلند عقب بود ولي تيم تايلند بشكل عجيبي در يك تير امتياز صفر گرفت !! امتياز صفر زماني هستش كه يا زمان تيرانداز براي شليك تير تمام بشه يا اينكه تيرش بطور كامل به سيبل نخوره و من نميدونم دقيقا كدوم يك از اين ۲ اتفاق افتاده ولي بهرحال انجام هر كدام از اين دو حالت خيلي بعيده و اتفاق افتادن اون از خوش شانسي تيم ايران بوده !
 • در كامپوند انفرادي زنان ۴ نماينده ايران بنامهاي انسيه حاجي انزهايي ، مهتاب پارسامهر ، اكرم شعباني و سكينه قاسم پور با امتيازات ۵۷۰ ، ۵۶۰ ، ۵۵۹ و ۵۴۵ در بين ۲۰ نفر در رده هاي ۱ ، ۷ ، ۸ و ۱۵ قرار گرفتند كه دو نفر اول راهي دور حذفي شدند. جمعا فقط ۱۰ نفر به دور حذفي رسيدند كه دو نماينده ايران در سيدهاي ۱ و ۶ در دور اول استراحت داشتند. در دور يك چهارم نهايي پارسامهر ۱۱۷-۱۰۸ سيد ۳ از هند رو برد ولي حاجي انزهايي كه سيد ۱ مسابقات بود بعد از تساوي ۱۱۳-۱۱۳ مقابل حريف تايلندي در تير اضافه دوم ۱۰-۹ باخت و در عين ناباوري حذف شد. پارسامهر در نيمه نهايي ۱۱۲-۱۱۱ نماينده ديگر تايلند رو برد تا در فينال مقابل همين حريف قرار بگيره ، پارسامهر هم ۱۱۳-۱۱۲ به اين حريف باخت تا نقره بگيره. در اين بخش حاجي انزهايي بسيار بدشانس بود. براي اينكه اين حريف تايلندي كه نهايتا طلا گرفت بدليل اينكه يك تيرش رو در دور مقدماتي كاملا از دست داده بود در سيد ۸ قرار گرفته بود و از شانس بد در همون دور اول به نماينده ايران خورد.
 • در بخش تيمي كامپوند زنان ، تيم ايران با تركيب انسيه حاجي انزهايي ، مهتاب پارسامهر و اكرم شعباني در بين ۵ تيم با امتياز ۱۶۸۹ بعد از ويتنام در سيد ۲ قرار گرفت و از دور اول معاف شد. ايران در نيمه نهايي ۲۲۵-۲۲۴ هند رو برد و در فينال مقابل تايلندي كه ويتنام رو برده بود قرار گرفت و ۲۲۶-۲۱۹ برنده شد و طلا گرفت.

در مجموع تيمهاي ايران نتايج خوبي كسب كردند و شايد اگر حاجي انزهايي هم ميتونست در كامپوند زنان طلا بگيره ، كار تيم ايران تكميل تر ميشد ! از كشورهاي مطرح آسيا در تيراندازي با كمان تنها ژاپن و كره شمالي غايب بودند ، البته كره جنوبي و چين در بخش كامپوند شركت نكردند. من فكر ميكنم شركت اين دو كشور مخصوصا كره جنوبي ممكن بود روي نتايج ايران مخصوصا در بخش زنان تاثير بگذاره ولي باز هم ايران در بخش كامپوند در داخل سالن از اين كشورها قويتر هستش. كره جنوبي در بخش ريكرو تقريبا حداكثر مدال ممكن رو كسب كرد. كره اي ها هر ۴ طلا رو گرفتند و در بخش انفرادي مردان هم نفر دومشون مدال نقره گرفت. تنها باخت كره در انفرادي زنان بود كه يكي از نفرات اين كشور در نيمه نهايي باخت و برنز گرفت. بعد از كره جنوبي ، ايران با ۳ طلا ، ۱ نقره و ۴ برنز دوم شد. تايلند با ۱ طلا و ۲ نقره سوم شد. چين با ۲ نقره كه در بخش تيمي ريكرو بدست اومد چهارم شد. ويتنام با ۱ نقره و ۲ برنز در رده بعدي قرار گرفت. مغولستان و هند هم هر كدام بترتيب فقط ۱ نقره و ۱ برنز گرفتند.

زماني نژاد و كردي روي سكوهاي اول و سوم مسابقات / عكس از سايت كميته ملي المپيك

مهتاب پارسامهر روي سكوي دوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

اعضاي كاروان تير و كمان ، 13 نفر از 16 نفر صاحب مدال شدند / عكس از سايت فدراسيون تير و كمان

-------------------------------------------------------------------------------

شاتل كاك :

شاتل كاك يا جيانزي ورزشي مخصوص به شرق آسيا هستش كه تركيبي از دو رشته بدمينتون و سپكتاكرا هستش ! توپ اين ورزش شباهت زيادي به توپ بدمينتون داره ولي جنس انتهاي اون فرق داره و ميشه با پا به اون ضربه زد. اين ورزش هم بدليل نفوذ كشور ميزبان وارد مسابقات شده بود و من خودم تا قبل از اين مسابقات حتي اسم اين ورزش رو هم نشنيده بودم ! طبيعتا اين ورزش در ايران فعال نيست و ايران هم در اين مسابقات شركت نكرده بود. ۷ كشور از شرق آسيا در اين رشته حاضر بودند كه همگي مدال گرفتند. مسابقات اين ورزش در ۳ بخش انفرادي ، دوبل و تيمي براي زنان و مردان برگزار شد. جالب اينكه مسابقات تيمي بشكل گروهي بود ولي مسابقات انفرادي و دوبل بشكل تك حذفي برگزار شد و نفرات زيادي بدون برد و با كمك شانس از اين مسابقات مدال گرفتند. ويتنام ۵ طلا از ۶ طلاي ممكن رو كسب كرد و فقط در فينال تيمي زنان بود كه مغلوب چين شد و نقره گرفت. چين با ۱ طلا ، ۲ نقره و ۳ برنز بعد از ويتنام دوم شد. بجز يك رشته در ساير موارد چيني ها مغلوب ويتنام شدند و در اون رشته هم در انفرادي مردان نماينده چين مغلوب حريفي از لائوس شد. بعد از ويتنام و چين ، كشور لائوس با ۲ نقره و ۲ برنز سوم شد. ماكائو ۱ نقره و ۱ برنز گرفت و چهارم شد. كشورهاي تايلند ، هنگ كنگ و كامبوج هم بترتيب هر كدام ۳ ، ۲ و ۱ مدال برنز گرفتند. من فكر ميكنم اين اولين و آخرين دوره حضور اين ورزش در بازيهاي آسيايي داخل سالن بود و اصولا برگزاري ورزشهايي كه فقط در شرق آسيا وجود دارند چندان عادلانه نيست !

+ نوشته شده در  شنبه هفتم آذر 1388ساعت 20:54  توسط محسن  | 

بررسی بازیهای آسیایی داخل سالن 2009 / بخش سوم

بخش سوم بررسي بازيهاي آسيايي داخل سالن مربوط به بررسي ورزشهاي پتانكه ، هوپ تاكرا ، بوكس ، ووشو و شناي مسافت كوتاه هستش.

پتانكه :

پتانكه يا پتانژ ورزشي فرانسوي هستش كه در شرق آسيا طرفدار زيادي داره و در اين دوره براي اولين بار بدليل شانس مدال آوري كشور ميزبان وارد مسابقات شد. مسابقات اين ورزش با حضور ۸ كشور در دو بخش انفرادي و دوبل براي زنان و مردان برگزار شد. اين ورزش شباهت زيادي به تيله بازي داره و از روي ورزش بولز ساخته شده. در اين ورزش گوي كوچكي در زمين قرار داره كه شركت كنندگان بايد گويهاي خودشون رو تا جاي ممكن نزديكتر به اون گوي كوچك بندازند. مسابقات اين ورزش در ويتنام در دور مقدماتي بشكل دوره اي برگزار شد و ۴ تيم برتر راهي نيمه نهايي شدند و بازندگان نيمه نهايي هم مشتركا برنز گرفتند. در اين مسابقات تايلند با ۳ طلا و ۱ برنز اول شد ، ويتنام با ۱ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز دوم شد ، لائوس ۱ نقره و ۳ برنز گرفت. كشورهاي سنگاپور ، كامبوج و مالزي هم مسابقات رو با مدال ترك كردند و دو كشور ژاپن و هند هم بدون مدال باقي موندند.

نكته جالب مسابقات حضور تيم هند بود كه با تيم كامل در تمام رده ها شركت كرد و در تمام اونها هم با باخت در تمام مسابقات آخر شد ! تنها مدال طلايي كه با تايلند نرسيد در انفرادي زنان بود كه شركت كننده تايلندي در نيمه نهايي ۱۳-۱۱ مغلوب ويتنام شد و برنز گرفت تا دست كشور ميزبان در اين ورزش هم به طلا برسه. جالبترين نتيجه هم در همين ماده بود ، جايي كه شركت كننده لائوسي كه با قدرت بعنوان نفر اول به نيمه نهايي رفته بود مغلوب نماينده ضعيف سنگاپور شد تا ويتنامي در فينال براحتي طلا بگيره. تايلند يكي از قدرتهاي جهان در اين ورزش محبوب فرانسوي ها هستش و كسب ۳ طلا براي اين كشور طبيعي بود. اين ورزش هم مانند ورزشهاي مشابهش مثل بولز و كرلينگ در ايران فعال نيست و بنظر هم نمياد برنامه اي براي فعال كردن اون وجود داشته باشه. ضمن اينكه بعيد هم ميدونم كه از ادوار بعد اين ورزش در بازيهاي آسيايي سالني باقي بمونه.

-------------------------------------------------------------------------------

هوپ تاكرا :

هوپ تاكرا شاخه اي از ورزش سپكتاكرا هستش كه فقط در بازيهاي آسيايي داخل سالن برگزار ميشه ! براي من جالبه كه چرا فقط اين يك ماده در بازيهاي آسيايي سالني هست و مثلا روي چه حسابي ساير مواد نيستند و در بازيهاي آسيايي اصلي اجرا ميشن ! بهر حال در اين ورزش هر تيم شامل ۵ بازيكن بهمراه يك بازيكن ذخيره هستش و تيم ايران در اين دوره با تركيب بهمن عبدولي ، اسلام قره مشك ، ماجد سرلك ، مجيد سلماني ، محمد رضايي و محسن پديدار در مسابقات شركت كرد. در اين ورزش هر تيم در زمان مشخصي فرصت داره كه توپها رو داخل سبدهايي كه از سقف آويزان هست قرار بده و بايد اينكار رو با تكنيكهاي مختلف (مثلا با سر ، شانه ، پشت پا و ...) انجام بده و هر بازيكن هم ميتونه حداكثر ۳ گل از هر تكنيك بزنه ، و هر گل ۱۰ امتياز داره. مسابقات در دو بخش مردان و زنان برگزار شد كه در بخش مردان ۷ تيم حاضر بودند. ايران در راند اول با امتياز ۵۷۰ سوم شد ، راند اول مسابقات بنظر مياد كه فقط مرحله تعيين رنكينگ هستش ! چون هيچوقت نديدم تيمي حذف بشه. (شاید هم باید حذف بشه ولی چون تعداد تیمها مثلا زیر ۱۰ هستش ، اين اتفاق نمي افته) تیمی که در راند اول مقام بهتری بیاره در راند دوم که بسیار مهمه در آخر مسابقه میده و این شانس رو داره تا امتیازات سایرین رو بدونه. ایران در راند دوم هم با امتیاز ۶۲۰ بعد از تایلند و اندونزی دوم شد و به نیمه نهایی صعود کرد. ایران در این مرحله باید با تیم دوم یعنی اندونزی مسابقه میداد که با اختلاف بسیار کم و نتیجه ۶۹۰ به ۶۷۰ باخت و بهمراه تیم ویتنام مشترکا برنز گرفت. در فینال هم تایلند ۹۲۰ به ۶۸۰ اندونزی رو برد و مثل همیشه اول شد. تایلند در تمام ادوار گذشته هم اول شده بود و کلا اختلاف زیادی با سایرین داره. ولی شکست اندونزی برای تیم ایران دور از دسترس نبود. ایران در دوره قبل مسابقات بعد از تیمهای تایلند ، ميانمار ، اندونزي ، فيليپين و ويتنام ششم شده بود و در اين دوره در غياب ميانمار (که تیم بسیار قدرتمندی داره) و فیلیپین طبیعی بود که مدال بگیره ولی نکته جالب ، رشد محسوس امتيازي تيم ايران نسبت به دوره قبل هستش. ايران در دوره قبل ۴۸۰ امتياز گرفته بود ولي حالا به امتياز ۶۷۰ رسيده. البته تيم ميانمار هم امتياز بالاي ۸۰۰ داره و فعلا شكست ناپذيره ولي در صورت حضور تمام تيمها هم باز تيم ايران ميتونست بعد از تايلند و ميانمار و بهمراه اندونزي برنز بگيره.

در بخش زنان اين مسابقات هم فقط ۵ تيم حاضر بودند كه هند حذف شد و دو تيم ويتنام و تايلند با شكست كره جنوبي و اندونزي فيناليست شدند كه در اونجا تايلند با حساب ۵۹۰ به ۵۷۰ از ويتنام گذشت و باز هم طلا گرفت. البته هر دو تيم ركورد بسيار كمتري نسبت به مراحل اوليه ثبت كردند. در اين مسابقات تيم كره جنوبي با اينكه تيم ضعيفي بود ولي بدليل عدم حضور تيمهاي مطرح شرق اسيا مثل ميانمار تونست يك برنز بگيره.

تيم هوپ تاكرا ايران قبل از شروع مسابقه نيمه نهايي / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

بوكس :

مسابقات بوكس بازيهاي آسيايي داخل سالن فقط مخصوص زنان بود و در ۸ وزن برگزار شد. بوكس زنان با توجه با اينكه قراره وارد المپيك بشه مورد توجه كشورهاي آسيايي قرار گرفته و تيمهاي زيادي در اين ورزش شركت كردند و مسابقات سطح خوبي داشت. البته ظاهرا هنوز برنامه اي براي وارد كردن بوكس زنان به بازيهاي آسيايي نيست ولي اين ورزش در ويتنام اجرا شد . در مسابقات بوكس هر كشور فقط ميتونست حداكثر در ۵ وزن شركت كنه و در نهايت بي عدالتي فقط تيم ميزبان بود كه ميتونست در هر ۸ وزن شركت كننده داشته باشه !! چين با ۴ بوكسور ۳ طلا و ۱ نقره گرفت و اول شد. تنها شركت كننده چيني كه باخت در وزن ۴۸ كيلو بود كه در اين وزن تنها مدال طلاي ويتنام ميزبان بدست اومد كه اتفاق عجيبي بود !! هند هم با ۲ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز بعد از چين دوم شد. ويتنام كه با ۸ نفر شركت كرده بود با ۱ طلا ، ۲ نقره و ۴ برنز سوم شد. از ۸ نفر ويتنام ، ۵ تاي اونها با فقط يك مسابقه و يك باخت حذف شدند كه جالب اينجاست كه ۴ تاي اونها مدال گرفتند كه يكي از اين مدالها نقره بود !!!‌ براي اينكه در وزن ۶۹ كيلو فقط ۳ نفر حاضر بودند و نماينده ويتنام با قرعه استراحت مستقيم به فينال رفت و البته اونجا مقابل حريف چيني خورد شد !

پس از ويتنام ، تايلند با ۱ طلا ، ۱ نقره و ۳ برنز در رده بعدي قرار گرفت و فيليپين هم با ۳ مدال از هر ۳ رنگ ششم شد. قزاقستان ۱ نقره و ۱ برنز گرفت و كشورهاي افغانستان ، ژاپن ، چين تايپه ، ماكائو و سري لانكا هم هر كدوم يك برنز گرفتند. در اين مسابقات فقط يك برنز در وزن ۶۹ كيلو (سنگینترین وزن) داده نشد و در سایر اوزان حداقل ۴ نفر حاضر بودند. البته در اوزان سبک تعداد نفرات حتی تا ۱۰ نفر هم بود. از بین کشورهای مطرح بوکس مردان آسیا ، كشورهاي ايران ، ازبكستان ، مغولستان و كره جنوبي غايب بودند كه من فكر ميكنم ساير كشورها هم مثل ايران هنوز در بوكس زنان فعال نيستند. كشور قزاقستان قدرت اول بوكس مردان آسيا ضعيفترين نتيجه رو در اين مسابقات گرفت ! ۵ نماينده قزاقستان روي هم فقط  ۱ برد بدست آوردند كه اون يك برد هم مقابل افغانستان بدست اومد ! افغانستان هم كه با دو نفر در مسابقات حاضر بود بدليل كمي شركت كنندگان يك برنز گرفت.

اما در مورد بوكس زنان در ايران بايد بگم كه اين ورزش اصلا در ايران فعال نيست. البته ورزشكاراني در ورزشهاي رزمي ديگه هستند كه ميتونند به اين ورزش بيان ولي ورزشي تحت نام بوكس زنان وجود نداره. خاطرم هست در سال ۱۹۹۶ وقتي ليدا فريمان بعنوان اولين زن ايراني بعد از انقلاب در المپيك حاضر شد اين بحث پيش اومد كه ورزشهايي مثل كشتي ، وزنه برداري و بوكس براي زنان خوب نيست ولي ايران در ساير ورزشها در سطح زنان فعال هست يا فعال خواهد شد و اين حرف تا اينجا درست بوده ولي خبر جالب اين هستش كه طبق گفته كميته ملي المپيك ايران تيم بوكس زنان هم بزودي تشكيل ميشه !‌ البته بنظر من اين خبر خوبي هستش ، براي اينكه تفاوتي بين موي تاي و كيك بوكسينگ با بوكس نيست و فعال نبودن بوكس زنان تا اينجا هم فقط يكجور لجبازي بوده وگرنه بوكس از اون ورزشها سنگينتر نيست ! ولي اين مطلب نشون ميده كه با مقتضيات زمان حرفها چقدر تغيير ميكنه ! بوكس و وزنه برداري ۱۳ سال پيش حرام بود ولي حالا مشكلي ندارند ! (در خبرها داشتیم که تیم وزنه برداری زنان هم قراره تشکیل بشه !)

-------------------------------------------------------------------------------

ووشو :

مسابقات ووشو بازیهای اسیایی ویتنام هم مثل مسابقات بوکس فقط مختص زنان بود. مسابقات مثل بازیهای آسیایی هنرهای رزمی در دو بخش سانشو و دویلیان برگزار شد که مسابقه دویلیان شامل بدون سلاح و با سلاح بود. مسابقات سانشو هم در ۶ وزن برگزار شد که هر کشور میتونست در ۴ وزن شرکت کنه. بدلیل فاصله کم این مسابقات با مسابقات جهانی ووشو در کانادا تیم ایران با ترکیب دومش در مسابقات شرکت کرد. و در کل تعداد شرکت کنندگان شايد بهمين دليل بسیار کم بود. مسابقات در ۳ وزن با حضور فقط ۳ نفر و بشکل دوره ای برگزار شد ، در ۲ وزن ۴ نفر حاضر بودند و در ۱ وزن هم استثنائا ۵ نفر شركت كرده بودند. هند كه اينجا هم با تيم كامل شركت كرده بود ، ۳ مدال برنز گرفت و در تمام مسابقاتش شكست خورد !!! تنها نفري كه در مسابقات مدال نگرفت هم از كشور هند بود !! مسابقات سانشو بطور كامل تحت اختيار ايران ، چين و ويتنام بود و ساير كشورها در تمام مسابقاتشون شكست خوردند. (بجز یک مورد) جالب اينجا بود كه هر هيچ وزني هر ۳ كشور با هم شركت نكرده بودند و در تمام اوزان دو تا از بين اين ۳ كشور حاضر بودند. اما مسابقات دویلیان هم در دو فرم برگزار شد که هر کشور میتونست فقط در یکی شرکت کنه که تیم ایران هم فرم باسلاح رو انتخاب کرد ! در فرم بی سلاح فقط ۳ کشور حاضر بودند و همگی مدال گرفتند ! فقط اين توضيح رو در مورد مسابقات سانشو اضافه كنم كه مسابقات در ۳ راند برگزار ميشه و در پايان هر راند ۵ داور برنده اون راند رو از ديد خودشون اعلام ميكنند كه هر كس بيشترين راي رو بياره اون راند رو برده و برنده دو راند از ۳ راند برنده مسابقه ميشه. يعني دست داور در اين ورزش كاملا بازه.

نتایج نفرات ایران :

 • تیم دویلیان ایران شامل میترا عباسی ، محبوبه كريمي و ارغوان جلالي در بين ۶ تيم شركت كننده با امتياز ۹.۰۹ آخر شد ! تيمهاي چين و هنگ كنگ اول و دوم شدند و برونئي و اندونزي مشتركا برنز گرفتند ، حتي تيم هند هم بالاتر از ايران قرار گرفت ! از اين تيم ايران كه با همين تركيب در مسابقات جهاني كانادا شركت كرده بود انتظار مدال به اونصورت نبود ولي ديگه آخر شدن بعد از هند و برونئي هيچ جاي دفاعي نداره !
 • در وزن ۴۸ كيلوي سانشو خديجه زينال زاده نماينده ايران بود كه در بين ۵ نفر در دور اول استراحت داشت ، در دور دوم ۲-۰ در دو راند حريف هنگ كنگي رو برد ولي در فينال با همين نتيجه به حريف ويتنامي باخت و نقره گرفت. در اين وزن چين نماينده نداشت.
 • در وزن ۵۶ كيلو مريم توكلي نماينده ايران بود كه بين ۴ نفر در نيمه نهايي ۲-۰ براحتي حريف هندي رو برد. ولي در فينال ۲-۰ به حريف چيني باخت و او هم نقره گرفت. در اين وزن ويتنام نماينده نداشت.
 • زهرا كريمي قهرمان مسابقات نمايشي المپيك پكن در ۶۰ كيلو حاضر بود كه در اين وزن ۳ نفر شركت داشتند ، نماينده عراق در اين وزن اصلا در هيچ كدام از مسابقاتش شركت نكرد و فقط بدليل ثبت نام كردن يك مدال برنز مفت گرفت ! بنابر اين كريمي و حريف چيني در يك مسابقه براي كسب مدال طلا با هم مسابقه دادند كه در عين ناباوري كريمي تونست ۲-۰ ببره و طلا بگيره. اين اولين برد تاريخ ووشو زنان ايران مقابل چين قدرت بلامنازع جهان بود ! بنظر من كريمي با وجود اينكه فقط يك مسابقه داد و طلا گرفت ولي با شكست حريف چيني بهترين نتيجه رو در بين كل كاروان ايران بدست آورد !
 • فاطمه دهقاني در ۷۰ كيلو نماينده ايران بود كه در اين وزن هم ۳ نفر حاضر بودند. دهقاني در مسابقه اول ۲-۰ به حريف ويتنامي باخت و در مسابقه دوم هم براحتي ۲-۰ حريف هندي رو برد و نقره گرفت.

در پايان مسابقات هم تيم چين با ۴ طلا و ۱ نقره اول شد و تنها مدال طلا رو زهرا كريمي از چنگ چين در آورد ! ويتنام با ۳ طلا و ۱ نقره و ۱ برنز دوم شد. ايران سوم شد و هنگ كنگ و فيليپين با ۲ مدال نقره و برنز چهارم شدند. سري لانكا با يك نقره كه در دويليان گرفت ششم شد. هند و تايلند هر كدام ۳ برنز گرفتند و كشورهاي برونئي ،‌ اندونزي و عراق هم هر كدام يك برنز گرفتند. كلا ۱۱ كشور شركت كردند كه همگي مدال گرفتند. البته با توجه به اينكه فقط نتيجه كلي مشخص هست و از نتيجه هر راند اطلاعي در دست نيست نميشه خيلي در مورد مسابقات صحبت كرد ولي در كل بايد گفت كه از ۴ عضو تيم ايران فقط زهرا كريمي بود كه كار بزرگي كرد و ۳ نفر ديگه با اينكه نقره گرفتند ولي حريف قدرتمندي رو نبردند و بردن هند و هنگ كنگ و عراق اصلا كار خاصي محسوب ميشه ، البته بايد در نظر گرفت كه اين تيم دوم ايران بود. سانشو زنان در بازيهاي آسيايي گوانگژو هم جزو مواد مسابقات هست و ايران شانس بسيار خوبي براي كسب مدال و حتي مدال طلا داره. برد زهرا كريمي مقابل حريف چيني نشون داد كه چيني ها هم شكست ناپذير نيستند !

خديجه زينال زاده در سكوي دوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

مريم توكلي در سكوي دوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

زهرا كريمي بهمراه مدال طلا / عكس از سايت كميته ملي المپيك

فاطمه دهقاني روي سكوي دوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

شناي مسافت كوتاه :

مسابقات شنا در بازیهای اسیایی ویتنام  در ۱۵ ماده مردان و ۱۵ ماده زنان برگزار شد و تيم ايران هم با ۶ ورزشكار در مسابقات شركت كرد كه نفرات ايران در اكثر مواد موفق به شكستن ركورد ملي شدند و در نهايت هم ۱ نقره و ۱ برنز كسب كردند. باز هم مثل ادوار قبلي ژاپن قدرت برتر آسيا در مسابقات شنا حاضر نبود و كره جنوبي هم نفرات خوبي رو به مسابقات نفرستاده بود. تيم چين با تركيبي از نفرات خوب المپيكي و بسيار جوان به مسابقات اومده بود. ولي كشور قزاقستان با بهترين نفراتش از جمله ولاديسلاو پولياكوف به مسابقات اومد و مدالهاي زيادي هم گرفت. ساير كشورها هم تقريبا با نفرات برتر خودشون شركت كردند و سطح مسابقات در بسياري از مواد بالا بود. ركوردهاي اين مسابقات با دوره گذشته رشد چشمگيري داشت و نفرات ايران هم تقريبا در تمام مواد ركوردي بهتر از دوره قبل كسب كردند.

نتایج نفرات ایران در بخش انفرادي :

 • محمد بيداريان در مواد ۵۰ متر و ۱۰۰ متر آزاد نماينده ايران بود كه در ۵۰ متر با زمان 22.74 بعنوان نفر سوم به فينال رسيد ولي در فينال با زمان 22.97 هفتم شد. بيداريان در ۱۰۰ متر هم با زمان 50.14 بعنوان نفر پنجم فبناليست شد و در فينال هم با زمان 49.10 پنجم شد.
 • پاشا وحدتي راد در ۵۰ متر آزاد شركت كرد كه در دور اول با زمان 22.90 بعنوان نفر پنجم به فينال رفت و در فينال هم با زمان 22.83 بالاتر از بيداريان پنجم شد.
 • امين نوشادي در ۳ ماده انفرادي شركت كرد كه در ۱۰۰ متر آزاد با زمان 50.36 بعنوان آخرين نفر يعني نفر هشتم به فينال رفت و در فينال هم با زمان 49.94 هفتم شد. نوشادي در ۲۰۰ متر آزاد با زمان 1:51.66 دوازدهم شد و به فينال نرفت. در ۱۰۰ متر پروانه هم با زمان 55.85 پانزدهم شد و حذف شد !
 • سعيد ملكا آشتياني هم در ۳ ماده انفرادي حاضر بود. در ۲۰۰ متر آزاد با زمان 1:50.37 بعنوان نفر هشتم به فينال رفت و در فينال هم با زمان 1:49.19 ششم شد. در ۱۰۰ متر مختلط انفرادي با زمان 56.98 پنجم شد به فينال رفت و در فينال هم با ركورد 56.33 ششم شد. اما بهترين نتيجه آشتياني در ۲۰۰ متر مختلط انفرادي بود كه اينجا با زمان 2:03.75 بعنوان ششمين نفر فيناليست شد و در فينال با زمان 2:01.12 چهارم شد. آشتياني ۲۴ صدم ثانيه با مدال برنز فاصله داشت.
 • محمد عليرضايي كه در دوره قبل در ۵۰ متر قورباغه طلا گرفته بود ، اينبار هم در ۵۰ و ۱۰۰ قورباغه نماينده ايران بود كه در ۵۰ متر در دورهاي مقدماتي و فينال بترتيب با زمان 28.65 و 27.78 هشتم و پنجم شد ! عليرضايي در دوره قبل با ركوردي ضعيفتر طلا گرفته بود ! در ۱۰۰ متر هم با زمان 1:01.88 بعنوان پنجمين نفر به فينال رفت و اونجا هم با زمان 1:01.35 چهارم شد.
 • گامر ديلانچيان ضعيفترين نتايج رو در بين نفرات ايران كسب كرد !‌ ديلانچيان در ۵۰ متر پروانه با زمان 25.46 چهاردهم شد و در ۱۰۰ متر پروانه هم با ركورد 56.68 شانزدهم شد.

نتایج نفرات ایران در بخش امدادي :

 • ايران با تركيب امين نوشادي ، گامر ديلانچيان ، پاشا وحدتي راد و محمد بيداريان در ماده ۴ در ۵۰ متر آزاد امدادي شركت كرد كه در دور مقدماتي با زمان 1:31.16 دوم شد ولي با همين تركيب در دور فينال با زمان 1:29.90 چهارم شد و مدال نگرفت ! ايران فقط ۹ صدم ثانيه با مدال برنز و تيم هنگ كنگ فاصله داشت.
 • ايران با تركيب امين نوشادي ، سعيد ملكا آشتياني ، پاشا وحدتي راد و محمد بيداريان در ماده ۴ در ۱۰۰ متر آزاد امدادي شركت كرد كه در دور مقدماتي با زمان 3:21.30 دوم شد و با همين تركيب در دور فينال با زمان 3:17.81 دوم شد و مدال نقره گرفت. تيم قدرتمند قزاقستان در دور مقدماتي بدليل انجام خطا ديسكاليفه شد و تيم ازبكستان با فقط ۴۸ صدم ثانيه اختلاف با ايران طلا گرفت.
 • در ماده ۴ در ۵۰ متر مختلط امدادي ايران با زمان 1:42.14 سوم شد و به فينال رفت و در فينال هم با زمان 1:40.02 سوم شد و برنز گرفت. تركيب ايران در دور فينال شامل گامر ديلانچيان ، سعيد ملكا آشتياني ، محمد عليرضايي و محمد بيداريان بود و امين نوشادي هم در دور مقدماتي مسابقه داد.
 • اما ايران در ماده ۴ در ۱۰۰ مختلط با تركيب سعيد ملكا آشتياني ، محمد عليرضايي ، امين نوشادي و محمد بيداريان (بهمراه گامر دیلانچیان و پاشا وحدتی راد در دور مقدماتی) با زمان 3:51.40 بعنوان تیم ششم به فینال رفت و اونجا هم با زمان 3:43.93 ششم شد.

در کل با توجه به سطح بالای مسابقات نفرات ایران نتیجه خوبی کسب کردند ولی با دیدن این مسابقات مشخص شد که شنای ایران علی رغم رشدی که داشته هنوز فاصله زیادی با کسب مدال در آسیا داره و قطعا مدالی در بازیهای آسیایی گوانگژو در حضور نفرات برتر ژاپن ، كره جنوبي و چين کسب نخواهد کرد. در پايان اين مسابقات قزاقستان با ۱۰ طلا ، ۹ نقره و ۸ برنز اول شد. چين با ۱۰ طلا ، ۲ نقره و ۳ برنز دوم شد. هنگ كنگ با مدالهايي كه در بخش زنان گرفت با ۵ طلا ،‌۷ نقره و ۷ برنز سوم شد. تايلند ۲ طلا ، ۳ نقره و ۱ برنز گرفت. ازبكستان با ۱ طلا ، ۴ نقره و ۱ برنز پنجم شد. تيم تازه مطرح شده هندوستان هم با ۱ طلا ، ۱ نقره و ۳ برنز ششم شد. چين تايپه با ۱ نقره كمتر هفتم شد. ويتنام ميزبان در عين شگفتي ۲ نقره و ۱ برنز گرفت. و تيم ايران هم بعد از اين تيمها نهم شد. فيليپين با ۱ نقره و كره جنوبي با ۳ برنز هم بقيه مدالها رو كسب كردند.

تيم 4 در 100 متر آزاد روي سكوي دوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

تيم 4 در 50 مختلط روي سكوي سوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آذر 1388ساعت 13:36  توسط محسن  | 

بررسی بازیهای آسیایی داخل سالن 2009 / بخش دوم

بخش دوم بررسي بازيهاي آسيايي داخل سالن مربوط به بررسي ورزشهاي بسكتبال ۳ نفره ، موي تاي ، كبدي داخل سالن و بولينگ هستش.

بسكتبال ۳ نفره :

اين رشته شايد تنها رشته اي بود كه كسب مدال طلا از اون تقريبا قطعي بود. ايران با بهترين تركيب ممكن در بخش مردان در مسابقات شركت كرده بود و در غياب قدرتهاي بسكتبال آسيا براحتي قهرمان شد. مسابقات در بخش مردان با حضور ۱۱ تيم در دو گروه برگزار شد و در بخش زنان هم ۵ تيم حاضر بشكل دوره اي مسابقه دادند. در بخش مردان تيم ايران با تركيب صمد نيكخواه بهرامي ، مهدي كامراني ، حامد آفاق اسلاميه و اوشين ساهاكيان و مربيگري وسلين ماتيچ سرمريي صرب تيم ملي بسكتبال ايران در مسابقات حاضر بود كه در گروه دوم در كنار تيمهاي عربستان ، افغانستان ، ويتنام و ازبكستان قرار گرفت. در گروه مقابل هم تيمهاي نپال ، قطر ، هند ، تايلند ، اردن و كويت حاضر بودند. در بخش زنان هم ۵ تيم هند ، تايلند ،‌ ويتنام ، اردن و كويت رقابت كردند. قوانين بسكتبال ۳ نفره بدين شكل هستش كه مسابقات در ۳ وقت ۵ دفبفه اي برگزار ميشه ولي هر تيمي به امتياز ۳۳ برسه مسابقه در همونجا خاتمه پيدا ميكنه. در بخش زنان از همون ابتدا مشخص بود كه رقابت اصلي بين هند و تايلند هستش و تايلند با برد خفيف ۳۳-۳۲ مقابل هند در بازي روز سوم مدال طلاي خودش رو قطعي كرد. بعد از هند هم تيم ويتنام ميزبان با برد روز آخر با حساب ۳۴-۲۹ مقابل اردن مدال برنز گرفت. تيم كويت هم بسيار ضعيف بود و براي مثال مقابل اردن ۳۴-۰ باخت ! در كل سطح مسابقات زنان بدون حضور چين ، ژاپن ، كره جنوبي و چين تايپه بسيار پايين بود.

اما در بخش مردان تيم ايران در مسابقات گروهي ابتدا ۳۳-۶ افغانستان رو برد ، سپس ۳۳-۲۴ عربستان رو شكست داد ، و بترتيب با نتايج ۳۳-۱۱ و ۳۳-۱۶ از سد ازبكستان و ويتنام گذشت. در اين گروه عربستان با برد خفيف ۳۱-۲۸ مقابل ويتنام دوم شد و بهمراه ايران به نيمه نهايي رسيد. در گروه ديگر هم تيمهاي تايلند و هند بالاتر از كويت و اردن به نيمه نهايي صعود كردند. قطر هم كه بدون بازيكنان خارجي خودش به مسابقات اومده بود حتي به نپال هم باخت و آخر شد ! صمد نيكخواه بهترين بازيكن ايران در تمام مسابقات بود كه در ۴ مسابقه بترتيب ۱۶ ، ۲۱ ، ۱۹ و ۱۵ امتياز كسب كرد. در دور نيمه نهايي با حساب ۳۳-۱۹ هند رو برد كه ۲۳ امتياز سهم صمد نيكخواه بود. عربستان هم ۳۴-۲۸ تايلند رو برد تا در فينال با حساب ۳۳-۹ مغلوب ايران بشه. صمد نيكخواه با ۱۹ امتياز در اين بازي هم امتيازآورترين بازيكن تيم ايران بود. در مسابقه رده بندي هم تايلند ۳۵-۲۷ هند رو برد و برنز گرفت. در مورد سطح مسابقات هم بايد گفت كه از بين قدرتهاي بسكتبال آسيا فقط اردن و قطر در مسابقات حاضر بودند كه اونها هم از نفرات اصلي خودشون كه اكثرا اصليت كشور ديگري رو دارند استفاده نكرده بودند و ميشه گفت كه ايران در حضور تيمهاي ضعيف قهرمان شده. البته از بين تيمهاي حاضر تيمهاي عربستان ، هند ، تايلند ، ازبكستان و كويت كه همگي از تيمهاي درجه ۳ آسيا هستند با بهترين تيمشون به مسابقات اومده بودند. تيم ايران هم همه تيمها رو براحتي برد و براحتي مدال طلا رو كسب كرد. در جمع دو ماده هم تايلند با ۱ طلا و ۱ برنز اول شد و ايران با ۱ طلا در رده دوم قرار گرفت.

بازيكنان تيم ايران پس از برد در بازي فينال / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

موي تاي :

مسابقات موي تاي بازيهاي آسيايي داخل سالن در دو دوره قبلي در ۹ وزن مردان برگزار ميشد ولي در اين دوره مسابقات در ۶ وزن مردان و ۳ وزن زنان برگزار شد و هر كشور ميتونست ۳ مرد و ۲ زن رو در مسابقات شركت بده و متاسفانه هر ۳ وزن مردان هم از اوزان سنگين كم شده بود و وزن ۷۱ كيلو سنگينترين وزن مسابقات بود. تيم ايران هم قرار بود با تركيب كامل در مسابقات حاضر باشه و حتي نام نيلا فروغي و حديثه نوحي هم براي شركت در بخش زنان در سايت مسابقات ثبت شده ولي ظاهرا باز هم بهمون دليل حجاب امكان شركت از زنان ايراني گرفته شده. جالبه كه فدراسيون جهاني مشكلي با حجاب نداره ولي فدراسيون آسيايي اين رو قبول نميكنه ! بهر حال من نميدونم آيا اين دو نفر به ويتنام رفتند و مسابقه ندادند يا اصلا اعزام نشدن. مسابقات موي تاي اين دوره در بخش مردان بيشترين تعداد شركت كننده رو بين ورزشهاي رزمي اين دوره داشت و دليل اون هم برگزاري موي تاي در دو دوره قبلي مسابقات هستش. در اولين دوره بازيهاي آسيايي سالني ايران در اين ورزش به ۱ طلا و ۲ نقره رسيد و در دومين دوره هم ۳ مدال با ۳ رنگ مختلف سهم تيم ايران بود. اما در اين دوره برخلاف دو دوره قبل سهميه ايران از ۵ به ۳ كم شده بود و ايران با ۳ سهميه تونست ۱ طلا و ۱ برنز بگيره كه تقريبا معادل مقام دوره قبل هستش. اين مسابقات تحت كنترل كشور تايلند مبدع اين ورزش بود كه تونستند ۴ طلا و ۱ نقره از ۵ ورزشكارشون كسب كنند. هر دو مدال ايران در اوزاني بدست اومد كه تايلند در اونها نماينده نداشت.

نتايج نفرات ايران :

 • حسين نصيري در سبكترين وزن يعني ۵۱ كيلو نماينده ايران بود كه در جمع ۶ نفر در دور اول مقابل نماينده ماكائو قرار گرفت كه در راند سوم با راي داوران بدليل اختلاف فني زياد با حريف برنده شد. نصيري در نيمه نهايي با حريفي از لائوس مسابقه داد كه در پايان ۵-۰ با راي ۵ داور شكست خورد و برنز گرفت. در مسابقات موي تاي در پايان مسابقه هر داور با جمع بندي امتيازات برنده رو از ديد خودش اعلام ميكنه و نتيجه ۵-۰ به اين معني هستش كه هر ۵ داور راي به برتري حريف دادن. اين لائوسي در فينال هم با همين نتيجه حريف ويتنامي رو برد و طلا گرفت. سابقا نمايندگان ايران در اين ورزش مقابل تايلند ، ازبكستان و قزاقستان مشكل داشتند و اين اولين شكست ايران مقابل لائوس در اين ورزش در بازيهاي آسيايي بود ! نصيري در غياب كشورهاي برتر شانس خوبي براي مدال طلا داشت كه از دست داد.
 • ياسر صمدي در ۶۰ كيلو نماينده دوم ايران بود كه در جمع ۱۱ شركت كننده در همون دور اول با حساب ۳-۲ به حريف ژاپني باخت و با ناباوري حذف شد ! اين ژاپني خودش در دور دوم در مبارزه يكطرفه مغلوب ازبكستان شد و خود اين ازبك هم در فينال ۵-۰ به تايلند باخت. اين نتايج نشون ميده كه صمدي با اينكه قرعه سختي داشته ولي شايستگي گرفتن مدال رو هم نداشته !
 • وحيد روشني در سنگينترين وزن يعني ۷۱ كيلو در جمع ۷ نفر قرعه بسيار مناسبي داشت و در دور اول ۵-۰ نور سلمان از لبنان رو برد. در نيمه نهايي هم حريف كويتي رو در همون راند اول يكطرفه شكست داد و راهي فينال شد. روشني در دو دوره قبل مسابقات دو مدال نقره گرفته بود كه در دوره اول به حريف قزاق و در در سال ۲۰۰۷ هم با راي مشكوك داوران به حريف ازبك باخته بود. روشني در اين وزن ۳ حريف عمده داشت كه همگي در سمت ديگر جدول بودند. در دور اول اين وزن آرتور قديرقولوف ازبك قهرمان دوره قبل كه همين وحيد روشني رو در فينال برده بود در مسابقه اول تونست الماس اسماگولوف قزاق رو ۳-۲ ببره. اين قزاق در بازيهاي آسيايي هنرهاي رزمي همين ازبكي و همينطور حريف چيني رو برده بود و اول شده بود. قديرقولوف ازبك خودش در نيمه نهايي ۵-۰ به حريف چيني باخت تا اين چيني حريف روشني در فينال باشه كه در فينال روشني ۴-۱ اين حريف رو برد و طلا گرفت.

تيم ايران با توجه به كم شدن سهميه و همينطور نبود مسابقات در اوزان سنگين نتيجه خوبي گرفت و موفق شد يك طلاي سخت رو كسب كنه. كسب اين طلا از اين جهت با ارزش بود كه در دو دوره قبل مسابقات ايران در اوزاني طلا گرفته بود كه خبري از نمايندگان كشورهاي مطرح اين ورزش نبود. در سال ۲۰۰۵ عبدالوهاب معروفي با شكست اردن و عراق طلا گرفت و در سال ۲۰۰۷ هم مصطفي عبداللهي با بردن ماكائو ، لبنان و هند طلا گرفته بود. البته وحيد روشني هم با حريفان كشورهاي درجه يك روبرو نشد ولي حريف چيني روشني در فينال با شكست حريف ازبك قدرتش رو نشون داده بود. در ساير مسابقات هم تايلند ۴ طلا از ۵ طلاي ممكن رو كسب كرد و تنها در يك فينال مغلوب ميزبان و قدرت داوري شد. ويتنام ميزبان ۳ نماينده در بخش مردان داشت كه يكي از اونها اوت شد ، و دو تاي ديگه طلا و نقره گرفتند و تنها شكست تايلند رو رفم زدند. ويتنام هيچ سابقه اي در موي تاي نداره و كسب همين تعداد مدال هم بنظر من بيشتر مديون داوران و شرايط ميزباني هستش ! قزاقستان هم با ۳ نماينده يك طلا و يك برنز گرفت. ازبكستان هم فقط به ۱ نقره و ۲ برنز رسيد. در بخش زنان هم مدال طلاي سوم در وزني كه تايلند حاضر نبود به ورزشكار چيني رسيد. در اين ورزش در تمام اوزان هر ۴ مدال توزيع شد ولي اتفاق جالب در وزن ۵۴ كيلو بود كه فقط ۴ نفر حاضر بودند و همگي مدال گرفتند ! اين شرايط در دو وزن مسابقات زنان هم برقرار بود. نكته جالب ديگه حضور تيم هند در مسابقات بود كه هر ۵ نماينده هندي در همون دور اول حذف شدند ولي با خوش شانسي معمول هندي ها در دو وزن بدليل اينكه فقط ۴ نفر حاضر بودند ، نماينده هند با همون ۱ باخت برنز گرفت !! عراق هم بهمين شكل يك مدال برنز مفت گرفت.

در پايان مسابقات تايلند با ۴ طلا و ۱ نقره اول شد ، چين با ۱ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز دوم شد ، ويتنام با يك برنز كمتر در رده سوم جدول مدالها قرار گرفت ، لائوس با ۱ طلا ، ۱ نقره و ۲ برنز چهارم شد. ايران و قزاقستان مشتركا پنجم شدند و تيمهاي فيليپين ، ازبكستان ، اردن ، هنگ كنگ ، هند ، عراق ، ژاپن ، كويت و لبنان هم بدون مدال طلا در رده هاي بعدي قرار گرفتند. از بين كشورهاي شركت كننده فقط ماكائو و مغولستان بودند كه در اين ورزش نماينده داشتند ولي مدال نگرفتند.

حسين نصيري بعد از برد در مسابقه اول مقابل ماكائو / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

كبدي داخل سالن :

مسابقات كبدي در اين دوره از مسابقات با قوانين كبدي داخل سالن برگزار شد. البته مسابقات كبدي معمولا در درون سالن برگزار ميشه ولي قوانين كبدي داخل سالن با كبدي معمولي فرق داره ! شايد بهتر بود اسم ديگري رو بجز داخل سالن براي اين ورزش انتخاب ميكردند. در مسابقات اين نوع كبدي هر تيم شامل ۷ نفر هستش (۱۲ نفر در کبدی معمولی حاضر هستند) که ۵ نفر داخل زمین میرن و مسابقات سریعتر و پرامتیازتر هستش. ایران در اولین حضورش در بازیهای آسیایی در دوحه با اینکه در دور گروهی سوم شده بود اما در بازی مدال برنز به بنگلادشی که قبلا برده بود ، باخت و چهارم شد. اما در بازيهاي آسيايي داخل سالن ۲۰۰۷ تمام حريفان رو با قدرت برد ولي مغلوب هند و پاكستان شد و برنز گرفت. در اين دوره با غيبت كل كاروان پاكستان كه اصلا در مسابقات شركت نكرد ، ايران تنها يك رقيب بنام هند داشت. هندي كه تابحال هيچ مدال طلايي رو در اين ورزش از دست نداده و از همون ابتدا هم مشخص بود كه ايران و هند برگزار كنندگان فينال هستند و ميشه گفت كه از همون ابتدا مشخص بود كه ايران نقره ميگيره و همين اتفاق هم افتاد. در اين مسابقات هم خبري از كبدي زنان نبود و مشخص نيست چرا در اين ورزش بخصوص به مسابقات زنان اهميت داده نميشه ! البته گفته ميشه كه قراره اين اتفاق در بازيهاي آسيايي دوحه بيفته كه من هنوز خبر رسمي در اين مورد نديدم.

تيم ايران با تركيب محمدباقر مازندراني ، ناصر رومياني ، رضا كمالي مقدم ، احسان زماني ، رمضانعلي پايين محلي ، مصطفي نودهي و فرهاد كمال غريبي با مربيگري آشان كومار هندي در مسابقات شركت كرد. مسابقات با حضور ۸ تيم در دو گروه ۴ تيمي برگزار شد كه ايران ابتدا ۶۸-۲۳ تايلند رو برد ، سپس موفق شد ۸۰-۱۹ مالزي رو ببره و در مسابقه سرگروهي هم ۵۱-۳۰ از سد بنگلادش گذشت. ايران با اين نتايج همراه با بنگلادش از اين گروه صعود كرد . رقابت براي صعود از اين گروه بين بنگلادش و تايلند بود كه بنگلادش ۵۸-۵۰ تايلند رو برد و صعود كرد. در گروه مقابل هم هند مقتدرانه بالاتر از سري لانكا ، كره جنوبي و ويتنام اول شد. سري لانكا هم در مسابقه اي نزديك ۴۶-۴۴ كره جنوبي رو برد و صعود كرد. در دور نيمه نهايي ايران ۶۱-۱۹ براحتي سري لانكا رو برد و هند هم ۵۹-۱۸ از بنگلادش گذشت. فينال مسابقات هم متاسفانه يكطرفه براي هند بود و اين تيم ۵۷-۳۳ از سد ايران گذشت و طلا گرفت. بنظر نمياد كه به اين زودي تيمي بتونه هند رو از سكوي قهرماني پايين بكشه ولي شايد ايران در حال حاضر بالاتر از پاكستان در جايگاه دوم آسيا (و جهان) قرار گرفته باشه. در واقع در بازیهای آسیایی گوانگژو که هدف اصلی هستش ، رقابت اصلي بين ايران و پاكستان براي صعود به فينال هستش ولي بنظر نمياد هيچكدوم از اين دو تيم حريف هند قدرتمند باشند. در اين مسابقات دو تيم سري لانكا و بنگلادش هم مشتركا برنز گرفتند.

تيم كبدي ايران بر سكوي دوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

بولينگ :

مسابقات بولينگ اين دوره هم مانند قبل برگزار شد و مسابقات در ۳ ماده انفرادي ، دوبل و تيمي ۴ نفره برگزار شد. توضيح رو بدم كه فرقي بين مسابقه ۱ نفره با ۱۰ نفره در بولينگ وجود نداره و فقط تفاوت اينه كه در مسابقه تيمي جمع امتياز ۴ نفر نتيجه رو تعيين ميكنه. بنظر من مسابقات بولينگ فقط بايد بصورت انفرادي و تيمي (مثل ورزش گلف) برگزار بشه و داشتن این تعداد ماده خیلی اضافی هستش. البته وضع در بازیهای آسیایی بمراتب بدتره ! در اونجا مسابقه انفرادی ، دوبل ، ۳ نفره و تيمي ۵ نفره برگزار ميشه و در پايان با جمع بندي امتيازات افراد بعد از اين ۴ ماده بدون برگزاري مسابقه اضافه يك مدال ديگه بعنوان مجموع مواد (یا قهرمان قهرمانان) داده میشه و تازه فقط این نیست ! بعد از اون بین ۱۶ نفر برتر مجموع مواد یک مسابقه دیگه تحت نام مسترز برگزار میشه و یک سری مدال دیگه هم داده میشه ! البته در بازیهای آسیایی داخل سالن خوشبختانه فقط ۳ ماده وجود داره. ایران در دوره قبل این مسابقات برای ارزیابی حضور داشت که نتایج بسیار ضعیفی کسب شد و تصمیم به عدم اعزام تیم ایران در این دوره کاملا منطقی و درست بود. در بازیهای آسیایی مسابقات بدین شکل هستش که در پایان ۶ بلاک جمع امتیازات نفرات برتر رو مشخص میکنه ولی در این مسابقات داخل سالن مثل دوره قبل بعد از پایان ۵ بلاک ، ۸ نفر برتر در بخش انفرادي و دوبل و ۴ تيم برتر در بخش تيمي بشكل حذفي تا پايان مسابقه ميدن و ضمنا دو مدال برنز داده ميشه.

در مسابقات اين دوره كه با حضور تقريبا اكثر قدرتهاي بولينگ آسيا برگزار شد ، هر ۳ طلاي بخش مردان به امارات رسيد و هر ۳ طلاي زنان هم نصيب كره جنوبي شد. جالب اينكه در بخش انفرادي نايف عقاب اماراتي كه در نهايت قهرمان شد بعنوان نفر هشتم يعني آخرين نفر از دور مقدماتي صعود كرد و در بخش تيمي هم تيم امارات بعنوان چهارمين تيم صعود كرد. اما در بخش زنان مسابقات بشكل كامل تحت اختيار كره اي ها بود كه در هر ۳ ماده در سيد ۱ قرار گرفتند و در مرحله حذفي هم همه رو بردند و طلا گرفتند. كره در بخش مردان هم شايسته مدال طلا بود كه امارات با خوش شانسي همه مدالهاي طلا رو برد. تيم كويت هم با مدال برنز در بخش مردان شگفتي اين مسابقات بود. در پايان مسابقات تيم كره جنوبي با ۳ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز اول شد. امارات با ۳ طلا در رده دوم قرار گرفت. مالزي با ۲ نقره و ۲برنز چهارم شد ، ژاپن با دو نقره در رده بعدي قرار گرفت. هنگ كنگ ، اندونزي و كويت همگي با دو برنز در رده پنجم مشترك قرار گرفتند و تيمهاي چين تايپه ، فيليپين و سنگاپور هم همگي با يك مدال برنز مشتركا هشتم شدند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 2:52  توسط محسن  | 

بررسی بازیهای آسیایی داخل سالن 2009 / بخش اول

سومین دوره بازیهای آسیایی داخل سالن چند روز پیش در هانوی و چند شهر دیگر ویتنام به پایان رسید و کاروان ایران که ظاهرا با ۱۳۱ ورزشکار در مسابقات حاضر شده بود با کسب ۱۷ طلا ، ۱۵ نقره و ۱۳ برنز در رده پنجم جدول مدالي قرار گرفت. با توجه به ضعيف بودن سايت مسابقات كه برنامه مسابقات و استارت ليست هر ماده رو فقط چند دقيقه قبل از برگزاري اون قرار ميداد و هنوز هم در اعلام نتايج ايرادهاي زيادي داره امكان اعلام نتيجه روز به روز مسابقات نبود. در مورد كليت مسابقات و رده كلي كاروان ايران بعدا مينويسم ولي قبل از اون در چند پست به تفكيك تك تك ورزشهاي اين مسابقات رو بررسي ميكنم. پست اول مربوط به نتايج ورزشهاي ووينام ، رقص و كوراش هستش.

ووينام :

مسابقات ووينام (Vovinam) با حضور ۶ کشور و در ۱۴ ماده برگزار شد !!! وجود ۱۴ مدال طلا در ورزشی که فقط ۶ کشور در اون شرکت داشتند هم از عجایب شورای المپیک آسیا هستش ! و جالبه که هر ۶ کشور هم موفق به کسب مدال طلا شدند و تیم ایران هم با ۱ طلا و ۳ نقره و ۳ برنز مشترکا با هند در جدول مدالها آخر شد ! بر طبق اعلام قبلی که در سایت مسابقات قرار گرفته بود ، مسابقات در بخش مبارزه (فايتينگ) در ۴ وزن مردان و ۲ وزن زنان برگزار میشد و هر کشور میتونست در این بخش در ۳ وزن مردان و ۱ وزن زنان شرکت کنه. در بخش نمایش (پرفورمنس) هم ۴ ماده مردان ، ۲ ماده زنان و ۲ ماده مختلط وجود داشت كه هر كشور ميتونست در ۳ ماده مردان و ۱ ماده در دو بخش ديگه شركت كنه. اما نتايج مسابقات نشون ميده كه اين محدوديتها براي تمام تيمها بجز ايران عملا رعايت نشده !!! و بنظر مياد كه ۶ تيم شركت كننده براي اينكه مدالي روي زمين نمونه بشكلي نفراتشون رو در مواد مختلف پخش كردند كه همه مدال بگيرند ! با اينحال يك مدال برنز در بخش مبارزه مردان و يك مدال هم در بخش زنان بدليل كم بودن شركت كننده ها داده نشد و در اكثر مسابقات بخش نمايش هم فقط ۳ تيم حاضر بودند كه همگي مدال گرفتند. در واقع در بخش مبارزه فقط يك شركت كننده هندي در وزن ۵۵ كيلو مردان بدليل اينكه ۵ نفر حاضر بودند مدال نگرفت و در بخش نمايش هم فقط در بخش دفاع شخصي زنان بيش از ۳ تيم شركت كردند كه در اين بخش ۵ تيم حاضر بودند كه هند و لائوس بدون مدال موندند. بر اساس اعلام اوليه هر كشور ۸ سهميه داشت كه تيم ايران بدليل عدم حضور در بخش مختلط ميتونست ۷ مدال بگيره كه گرفت. اما عجيبه كه چرا كشورهاي هند ، لائوس و كامبوج ۹ سهميه داشتند ! جالبه كه كشور ميزبان هم ۸ سهميه داشت كه براحتي ۸ مدال طلا گرفت !

نتايج نفرات ايران در بخش نمایش :

 • محسن احمدي در بخش نمايشي تك نفره در بين ۳ نفر ، سوم شد و برنز گرفت !!!‌ احمدي با امتياز ۲۷۶ به اين مدال رسيد ، درحاليكه ويتنام در اين دسته نماينده نداشت و نفرات اندونزي و لائوس با امتيازات ۲۸۸ و ۲۷۸ طلا و نقره گرفتند. حداكثر امتيازات در بخش نمايشي ورزش ووينام ۳۰۰ امتياز هستش.
 • تيم ۴ نفره ايران شامل محسن احمدي ، عليرضا جديدي ، مرتضي فرناد و رضا آزرده در بخش مولتي ويپون (چند سلاحه) بین ۳ تیم بعد از ویتنام و کامبوج سوم شد و مدال برنز گرفت. امتیازات ۳ تیم بترتیب ۲۹۲ ، ۲۷۶ و ۲۶۸ بود كه نشون ميده تيم ايران اختلاف زيادي با سايرين داشته. اين مسابقات بخش ۴ نفره ديگري بعنوان "حمله با پا" هم داشت كه با اين ماده تفاوت داره. در اين ماده ۳ نفر به شخص چهارم با سلاح حمله ميكنند و اين شخص در اين مبارزه نمايشي از خودش دفاع ميكنه. نكته جالب در مورد تيم ايران اينكه احتمالا از قبل برنامه اي براي حضور در اين ماده وجود نداشته و احتمالا اين تصميم در روز مسابقه و بدليل كم بودن تعداد شركت كنندگان و كسب يك مدال مفت گرفته شده ! براي اينكه از ۴ عضو تيم ، محسن احمدي در بخش انفرادي مسابقه داد ، فرناد و جديدي در بخش مبارزه شركت كردند و اسم رضا آزرده هم در اول بعنوان مربي تيم اعلام شده بود !!!!
 • در بخش زنان هم ايران در قسمت نمايشي يك نماينده در بخش انفرادي زنان داشت كه منير احمدي در بين ۳ نفر به مدال نقره رسيد ! احمدي با امتياز ۲۷۹ بعد از شركت كننده هندي با امتياز ۲۸۵ و بالاتر از نماينده كامبوج با امتياز ۲۷۴ به مدال نقره رسيد. با اينكه احمدي حداقل اين مدال رو در حالي گرفته كه آخر نشده ! (که نسبت به مدالهای بخش نمایشی مردان حداقل قابل قبولتر هستش) ولی پایینتر از هند قرار گرفتن با توجه به سطح پایین ورزشهای رزمی در هند هیچوقت قابل قبول نیست !

نتایج نفرات ایران در بخش مبارزه :

 • محمد حسین میرآخوری که البته در برخی سايتها اسمش اشتباها میرآخورلی هم نوشته شده در وزن ۶۰ کیلوی مردان در بین ۴ نفر در دور اول (نیمه نهایی) حریف کامبوجی رو ناک اوت کرد ولی در فینال مقابل حریف ویتنامی ۱۲-۴ باخت و نقره گرفت. بهرحال باخت به ویتنام در این ورزش طبیعی هستش ولی باخت سنگین چندان قابل قبول نیست.
 • علیرضا جدیدی در وزن ۶۵ کیلوی مردان در بین ۳ شرکت کننده و در غیاب نماینده ویتنام در دور اول حریف هندی رو با امتیاز ۶ به منفی ۲ شکست داد و در فینال هم ۱۰ بر ۲- حریف لائوسی رو برد تا با برد راحت مدال طلا بگیره. کسب مدال طلا همواره ارزشمند هستش ولی باید توجه کرد که این مدال طلا بدون حضور نماینده ویتنام بدست اومده.
 • مرتضی فرناد در وزن ۷۰ کیلوی مردان در جمع ۴ نفر در نیمه نهایی حریف لائوسی رو در حالی که امتیازات زیادی ازش جلو بود دیسکالیفه کرد (ظاهرا در این ورزش هر کسی که امتیازاتش به منفي ۳ برسه دیسکالیفه میشه) و در فینال مقابل ویتنام قرار گرفت و ۴-۲ شکست خورد و نقره گرفت. مربیان ایران بعد از این مسابقه به نحوه قضاوت داوران اعتراض داشتند و بررسی امتیازات اعلام شده توسط داوران هم نشون میده که احتمالا حق با مربیان ایران بوده. چون فرناد امتيازات مثبت بيشتري نسبت به حريف داشته ولي با اخطارهايي كه توسط فقط يك داور گرفته مدال طلا رو از دست داده.
 • راضيه روستايي در وزن ۵۵ كيلو تنها نماينده زنان ايران بود كه در بين ۴ نفر از بدشانسي در همون دور اول به نماينده ويتنام خورد و ۹ بر ۲- باخت و برنز گرفت. اين مدال برنز كه فقط با يك باخت و بدون برد بدست اومده اولين مدال كاروان ايران در ويتنام بود !

در پايان مسابقات اين ورزش ، كشور ويتنام با ۸ طلا اول شد ، اندونزي با ۲ طلا و ۵ برنز دوم شد ، كامبوج با ۱ طلا ، ۴ نقره و ۴ برنز سوم شد ، لائوس با يك برنز كمتر در رده چهارم قرار گرفت و كشورهاي هند و ايران هم با ۱ طلا ،‌ ۳ نقره و ۳ برنز در رده آخر قرار گرفتند ! بررسي نتايج نفرات ايران نشون ميده كه تيم ايران بجز در بخش مبارزه مردان در ساير بخشها بسيار ضعيف ظاهر شده ! البته از ورزشي كه در كشور بسيار نوپا هستش انتظار زيادي نميره ولي ديگه حداقل پز دادن به گرفتن ۷ مدال هم چندان جالب نيست ! مسئولين فدراسيون ورزشهاي رزمي بايد بدونند كه تنها ۳ يا ۴ مدال كسب شده از اين ۷ مدال داراي ارزش حقيقي هستش ! ضمن اينكه مدال طلاي عليرضا جديدي هم بدون حضور نماينده ويتنام بدست اومده. (ویتنام میتونست تنها در ۳ وزن از ۴ وزن مردان شرکت کنه) و از شانس جدیدی این اتفاق در وزن اون انجام شده ، اين مدال طلا ميتونست به هر كدام از اعضاي ديگر تيم هم برسه. ضمن اينكه بنظر ميرسه حق فرناد هم در فينال وزن ۷۰ كيلو تضييع شده.

محسن احمدي پس از دريافت مدال نقره / عكس از خبرگزاري ايسنا

منير احمدي در هنگام دريافت مدال / عكس از سايت كميته ملي المپيك

محمد حسين مبرآخوري در سكوي دوم مسابقات / عكس از سايت كميته ملي المپيك

عليرضا جديدي بر سكوي نخست / عكس از سايت كميته ملي المپيك

سيد مرتضي فرناد پس از دريافت مدال نقره / عكس از سايت كميته ملي المپيك

راضيه روستايي پيش از شروع مسابقه نيمه نهايي / عكس از سايت كميته ملي المپيك

-------------------------------------------------------------------------------

رقص :

مسابقات رقص يا بعبارت صحيحتر رقص ورزشي شامل ۱۰ ماده بود كه طبيعتا ايران در اين ورزش نماينده نداره و اصولا اين ورزش هيچوقت در ايران فعال نبوده و فعال هم نخواهد شد ! اين ورزش ظاهرا و متاسفانه قراره جزو برنامه بازيهاي آسيايي ۲۰۱۰ گوانگژو هم باشه ! مسابقات رقص بطور كل در دو دسته رقص استاندارد و رقص لاتين برگزار ميشه كه هر كدوم شامل ۵ ماده هستند. هر كشوري بجز كشور ميزبان ميتونست ۲ تيم در هر بخش شركت بده. (هر تیم شامل یک مرد و یک زن هستش) با اینکه چیزی در این مورد در برنامه اولیه نیومده ولی ظاهرا هر تیم فقط میتونست در ۲ ماده شرکت کنه. با اینحساب هر کشور با ۴ تیم میتونست در ۸ ماده شرکت کنه و در نتیجه حداکثر ۸ مدال از ۱۰ ماده میگیره. در دو دوره قبلی هر کشور میتونست در هر ماده ۲ تیم داشته باشه و این باعث شد تا کشورهای چین و ژاپن تقریبا تمام مدالها رو کسب کنند و چند مدالی هم به قزاقستان و در رده بعد تایلند برسه. اما در این دوره همه برنامه ها بشکلی بود که کشور میزبان هم بتونه از این مسابقات مدالی بگیره که گرفت. ویتنام که در دو دوره قبلی نتایج بسیار ضعیفی گرفته بود ، با امتياز ميزباني و احتمالا كمك داوران در اين دوره ۲ طلا و ۱ نقره و ۱ برنز گرفت !! چين در حداكثر ۸ ماده ممكن ، ۵ طلا ، ۲ نقره و ۱ برنز رسيد. ژاپن با ۳ طلا ، ۲ نقره و ۲ برنز دوم شد و ويتنام ميزبان هم در شرايط ناعادلانه به مقام سوم رسيد. كره جنوبي با ۸ تيم خودش ۴ نقره و ۳ برنز گرفت. تايلند به يك نقره رسيد و كشورهاي چين تايپه ، قزاقستان و قرقيزستان هم هركدام يك برنز گرفتند.

من مسابقات اين ورزش رو نديدم و چيزي هم از اين ورزش نميدونم ولي در اين ورزش سيستم مشخصي براي امتياز دهي وجود نداره و براي همين داوران هركاري بخوان ميتونند انجام بدن ! مسابقات بدين ضورت بود كه در مراحل نيمه نهايي و فينال برگزار شد. البته در دوره هاي قبل مسابقات در ۴ مرحله برگزار شد ولي ايندوره با قوانين محدودكننده مسابقات ، ديگه نيازي به ۲ مرحله اول نبود. در مسابقات اين ورزش تيمها يكدور در دور نيمه نهايي مسابقه دادند و هر داور از ۷ داور مسابقات ۶ تيم فيناليست رو از ديد خودش اعلام ميكنه و ۶ تيمي كه راي داوران بيشتري رو كسب كرده باشند به فينال صعود ميكنن. اما در فينال بعد از نمايش ۶ تيم ، هر داور نفرات رو از اول تا ششم اعلام ميكنه و البته جمع بندي امتيازات در اين بخش وضعيت پيچيده اي داره. امتيازات جمع بسته نميشه بلكه براي مثال تيمي كه بيش از نيمي از داوران بهش رتبه اول رو دادند ، مدال طلا ميگيره و بقيه رتبه ها بهمين شكل ادامه پيدا ميكنه. اما بررسي رتبه هاي اعلامي از سوي داوران نشون ميده كه برخي از داوران (که تمام اروپایی بودند) لطف زیادی به تیم میزبان داشتند ! مثلا در ماده ای ۵ داور یک ویتنامی رو تیم پنجم یا ششم اعلام کردند ولی مثلا یک داور دیگه همون تیم رو تیم اول اعلام کرده !! فکر میکنم وجود همچین ورزشی در مسابقات المپیک و بازیهای آسیایی فقط بنفع کشور میزبان خواهد بود تا بهرشکلی بتونه مدالهای خودش رو بیشتر کنه !

-------------------------------------------------------------------------------

کوراش :

مسابقات کوراش در بازیهای آسیایی داخل سالن در ۵ وزن مردان و ۳ وزن زنان برگزار شد و هرکشور میتونست حداکثر ۳ مرد و ۲ زن در مسابقات داشته باشه. این ورزش بسیار بسیار شبیه ورزش جودو هستش و در دوره قبل مسابقات هم بشکل نمایشی جزو مواد بازیهای آسیایی سالنی بود که در اون دوره ایران با ۴ نفر ، ۳ طلا و ۱ نقره گرفت. ورزش كوراش كه ورزش ملي كشور ازبكستان هستش شباهت زيادي به ورزش جودو داره و بهمين دليل اكثر نفرات تمام تيمها از جمله ايران رو جودوكاران اون كشورها تشكيل ميدن. با حذف امتياز كوكا از جودو ، شيوه امتيازدهي اين ورزش در حال حاضر كاملا شبيه جودو هستش با اين تفاوت كه اسم امتيازها فرق داره ! در اين ورزش امتياز چالا معادل يوكو در جودو هستش ، يانبوش معادل وازاآري هستش و خلول (یا حلال) هم معادل ایپون در جودو هستش.

فکر نمیکنم با توجه به شباهت زیاد این ورزش با جودو آینده درخشانی در انتظار این ورزش باشه ولی بهرحال با تلاش فراوان این ورزش وارد بازیهای آسیایی سالنی شده ! تیم ایران چندی پیش در مسابقات جهانی با کسب مدالهای متعدد بعد از ازبکستان دوم شده بود و بنابر این از پیش هم انتظار موفقیت از این تیم میرفت. ایران در بخش مردان ۲ طلا گرفت و در بخش زنان به یک مدال نقره رسید. دو نماینده دیگر ایران هم در همون مسابقه اولشون مقابل قهرمان اون وزن قرار گرفتند و با یک شکست بدلیل جدول تک حذفی این ورزش حذف شدند. نکته جالب اینکه در روز اول مسابقات کوراش سایت مسابقات چیزی از قوانین این ورزش نمیدونست و فقط اسم برنده رو نوشته ! برای همین در مورد نتایج مصطفی دلیریان که در روز اول مسابقه داد نتیجه دقیق مشخص نیست !

نتایج نفرات ایران :

 • مصطفی دلیریان که چندی پیش در اوکراین قهرمان جهان شده بود در وزن ۶۰ کیلوی مردان در بین ۷ شرکت کننده در دور اول حریف مغولی رو شکست داد ، در نيمه نهايي حريفي از چين تايپه رو برد و در فينال مقابل عبدالواحد واحدی از افغانستان با ضربه فني برنده شد و طلا گرفت. (پیروز شدنش با ضربه فنی از عکسهای مسابقات مشخص هستش) در این وزن کشورهای قزاقستان و ازبکستان نماینده ای نداشتند که البته این چیزی از ارزشهای مدال طلای دلیریان کم نمیکنه ! بدین دلیل که این کشورها در این وزن در مسابقات جهانی مغلوب دلیریان شده بودند. ضمن اینکه در مسابقات بازیهای آسیایی هنرهای رزمی هم نماینده ازبک در این وزن به حریف تایلندی باخت و همون تایلندی که اونجا طلا گرفته بود در این مسابقات در دور اول به حریف سوری باخت و حذف شد. البته نبود این حریفان کار دلیریان رو برای گرفتن مدال طلا بسیار راحت کرد ولی در حضور اونها هم احتمالا دلیریان به مدال طلا میرسید.
 • محمد جمالی در وزن ۸۱ کیلوگرم نماینده ایران بود. جمالی چندی پیش در مسابقات جهانی در فینال مقابل شروف خولماماتوف ازبکی در مسابقه ای نزدیک باخته بود و نقره گرفته بود و در این مسابقات از شانس بد در جمع ۶ نفر در همون دور اول به همین حریف برخورد کرد !!! و در حالی که هر دو نفر در امتیاز چالا مساوی بودند ضربه شد و حذف شد. این ازبک تنها مدال طلای این کشور رو در بخش مردان کسب کرد و احتمالا اگر جمالی در دور اول به این حریف برخورد نمیکرد ، حداقل مدال نقره رو ميگرفت.
 • حسين قمي در شلوغترين وزن يعني ۹۰ كيلو نماينده ايران بود. جالبه كه اينبار سنگينترين وزن مسابقات شلوغترين بود ، اتفاقي كه در شرق آسيا هرگز اتفاق نمي افته ! قمي كه عضو تيم جودوي ايران در المپيك پكن هم بود و چندي پيش در مسابقات جهاني كوراش از كسب مدال باز مونده بود در جمع ۹ نفر در دور اول استراحت خورد ، در دور اول حريف هندي رو در حالي كه امتيازات زيادي ازش جلو بود ، ضربه فني كرد. در نيمه نهايي اكرام الدين احمدي از افغانستان (قهرمان بازیهای آسیایی هنرهای رزمی) رو در همون ابتدای مسابقه ضربه کرد تا در فینال مقابل پرویز سوبیروف جودوکار تاجیکستانی قرار گرفت و با یک امتیاز یانبوش در مقابل ۲ امتیاز چالای حریف به زحمت برنده شد و طلا گرفت. در این وزن ازبکستان نماینده نداشت و نماینده قزافستان هم مقابل همین حریف تاجیک حذف شده بود. 
 • اکرم خانی در وزن ۵۷ کیلوگرم زنان نماینده ایران بود که در جمع ۶ نفر بدشانس بود و در دور اول مقابل اولسیا کوتسنکو از قزاقستان قرار گرفت و در حالی که هر دو نفر در یک امتیاز یانبوش مساوی بودند با ۱ امتیاز چالا در مقابل ۲ امتیاز چالای حریف با حداقل اختلاف شکست خورد و حذف شد. این حریف قزاق دو حریف بعدی رو با اختلاف بیشتر شکست داد و به مدال طلا رسید. مربیان تیم ایران اعتراض زیادی به نتیجه این مسابقه داشتند و اگر این اعتراضات درست بوده باشه ، ميشه گفت كه يك مدال طلا از كاروان ايران گرفته شده.
 • تكتم بيدل در وزن ۶۳ كيلوي زنان در جمع ۶ نفر در دور اول حريف هندي رو ضربه كرد ، در نيمه نهايي هم حريف ويتنامي رو با ۱ امتياز يانبوش در مقابل ۱ چالاي حريف شكست داد ولي در فينال با يك امتياز چالا مقابل ۳ امتياز چالاي حريف ازبكي شكست خورد و نقره گرفت. اين كوراشكار ازبك حريفان ديگرش رو با اختلاف زياد برده بود و تنها مقابل نماينده ايران به زحمت افتاد.

در پايان مسابقات تيم ازبكستان با ۲ طلا ، ۱ نقره و ۱ برنز اول شد ، ايران مشتركا با قزاقستان به مقام دوم رسيد و جالب اينكه دو طلاي ديگر مسابقات هم به ويتنامي رسيد كه در شرايط عادي حرفي در جودو و كوراش جهان براي گفتن نداره ! كشورهاي چين تايپه ،‌ افغانستان ، تايلند ، تاجيكستان ، هند ، ژاپن ، ‌مغولستان و سوريه هم در اين مسابقات صاحب مدال شدند و در رده هاي بعدي قرار گرفتند. نكته جالب حضور تيم ژاپن با ۳ ورزشكار مرد بود كه فقط به ۲ مدال برنز رسيدند كه اونهم بيشتر با كمك شانس بدست اومد. جالب از اين لحاظ كه ژاپن قدرت اول جودو جهان هستش و انتظار ميره در كوراش هم تيم قويتري داشته باشه. در مورد تيم ويتنام هم يكي از دو مدال طلاي اين تيم در بخش مردان و با شكست نماينده ازبك بدست اومد كه اتفاق بسيار عجيبي هستش. البته نديده ميشه حدس زد كه داوران در دادن اين مدال به ويتنام نقش داشتند. مدال ديگر هم در وزن ۵۲ كيلوي زنان به ويتنام رسيده. در اين وزن ۴ نفر از ويتنام ،‌ ازبكستان ، تايلند و چين تايپه مسابقه دادند كه بشكل دوره اي مسابقه دادند و اين ويتنامي با ۳ برد اول شد. جالب اينجاست كه نماينده ازبكستان در اين وزن با ۳ باحت آحر شده !! و در تصاويري كه از مسابقات در دست هست ، نام اين نفر هم براي گرفتن مدال برنز روي تابلوي مسابقات هست ولي روي سكوي مسابقات خبري از اين ورزشكار نيست. من نميدونم كه آيا اين شخص بدليل خطاي غير فني از مسابقات اخراج شده يا اينكه در مسابقه با حضور ۴ نفر در اين ورزش فقط به ۳ نفر مدال داده ميشه و از مدال برنز مشترك خبري نيست. در پايان در مورد تيم ايران ميشه گفت كه ايران با بدشانسي فقط ۳ مدال گرفت و شايد در شرايط ديگه ميتونست مسابقات رو با ۳ طلا و ۲ نقره تمام كنه.

مصطفي دليريان در هنگام دريافت مدال طلا / عكس از سايت فدراسيون جهاني كوراش

حسين قمي پس از كسب مدال طلا / عكس از سايت كميته ملي المپيك

تكتم بيدل با دست بانداژ شده روي سكوي دوم / عكس از سايت كميته ملي المپيك

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 21:20  توسط محسن  | 

سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن

سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن از فردا در چند شهر ويتنام آغاز ميشه و ايران با كارواني پرتعداد و با اميد كسب مدالهاي فراوان در مسابقات شركت ميكنه. البته تعداد دقيق نفرات كاروان ايران رو پيدا نكردم ولي ايران با حدود ۱۳۰ ورزشكار در مسابقات شركت ميكنه.

اين مسابقات در چند ورزش برگزار ميشه كه در مورد تعداد اونها هم بحث وجود داره. سايت رسمي مسابقات ورزشها رو بشكل عجيبي دسته بندي كرده و اگر اون دسته بندي رو رسمي فرض كنيم ،‌ مسابقات در ۲۰ ورزش رسمي و ۱ ورزش نمايشي برگزار ميشه ! اما در اصل مسابقات در ۲۴ ورزش رسمي و ۲ ورزش نمايشي برگزار ميشه. اما من هم همون دسته بندي سايت مسابقات رو در نظر ميگيرم. در اين دوره چند ورزش باب ميل كشور ميزبان اضافه شده و دو ورزش دوچرخه سواري سالني و ورزشهاي اكسترم (هیجانی) از مسابقات حذف شدند !

۱ - دو و ميداني داخل سالن
مسابقات دو و ميداني داخل سالن كه تفاوتهايي با دو و ميداني فضاي باز داره در ۱۳ ماده مردان و ۱۳ ماده زنان برگزار ميشه. مواد مسابقات ۶۰ ، ۴۰۰ ، ۸۰۰ ، ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ متر ، ۶۰ متر با مانع ، ۴ در ۴۰۰ متر تيمي در بخش تراك هستند و در بخش فيلد (یا میدانی) هم مواد پرش طول ، ارتفاع ، با نيزه ، سه گام و پرتاب وزنه بهمراه ماده هفتگانه (پنجگانه برای زنان) در مسابقات حاضر هستند.

۲ - ورزشهای آبی
سایت مسابقات دو ماده شنا و فن سوئیمینگ (شنا با پای دلفین) رو یک ورزش فرض کرده ! مسابقات شنا در ۱۵ ماده زنان و مردان برگزار میشه که جمعا ۳۰ مدال طلا وجود داره. این مواد ۵۰ و ۱۰۰ متر در هر ۴ شنا (آزاد ، قورباغه ، پروانه و كرال پشت) بهمراه ۲۰۰ متر آزاد ، ۱۰۰ و ۲۰۰ متر مختلط انفرادي هستند. ضمنا مواد ۴ در ۵۰ و ۴ در ۱۰۰ مختلط امدادي و آزاد امدادي هم در مسابقات هستند. در شناي با پاي دلفين هم ۱۶ طلا توزيع ميشه ! مسابقات در ماده سورفيس در مساقتهاي ۵۰ ، ۱۰۰ ، ۲۰۰ ، ۴۰۰ ، ۸۰۰ و دو ماده تيمي ۴ در ۱۰۰ و ۴ در ۲۰۰ برگزار ميشه و ماده ۱۰۰ متر بايفينز هم برگزار ميشه كه جمعا ۸ ماده زنان و ۸ ماده مردان برگزار ميشه.

۳ - رقص
ورزش رقص هم مثل دو دوره قبل در برنامه مسابقات هست و مسابقات در ۱۰ ماده برگزار ميشه كه ۵ مدل رقص استاندارد و ۵ مدل هم رقص لاتين هستش.

۴ - پتانكه
پتانكه با پتانژ ورزش فرانسوي هستش كه شباهت زيادي به بولز داره. و ميشه تا حدي اون رو با تيله بازي هم مقايسه كرد ! مسابقات اين ورزش در ۴ ماده انفرادي و دوبل مردان و زنان برگزار ميشه.

۵ - ورزشهاي دفاعي زنان
اين بخش شامل ۳ ورزش بوكس ،‌ سانشو و دويليان زنان ميشه. (البته دویلیان و سانشو خودشون هر دو زیرشاخه ووشو هستند) مسابقات بوکس زنان که قراره وارد المپیک هم بشه در ۸ وزن برگزار میشه ، مسابقات سانشو هم در ۶ وزن برگزار ميشه و در ماده دويليان هم دو ماده مبارزه با سلاح و دستخالي وجود داره. جمعا ۱۶ طلا در اين ورزشها داده ميشه.

۶ - شاتل كاك
من تا قبل از اين مسابقات اسم اين ورزش رو هم نشنيده بودم ! ظاهرا اين ورزش تركيبي از سپكتاكرا و بدمينتون هستش. يعني چيزي شبيه به همون سپكتاكرا كه با توپي شبيه به توپ بدمينتون برگزار ميشه ! مسابقات اين ورزش در ۳ ماده انفرادي ،‌ دوبل و تيمي در دو بخش زنان و مردان برگزار ميشه و جمعا ۶ طلا داره.

۷ - هوپ تاكرا
هوپ تاكرا شاخه اي از سپكتاكرا هستش كه در اون هر تيم تك تك مسابقه ميده و هدف اينه كه در زمان مشخص تعداد توپ در داخل سبدهايي كه از بالا آويزان شده قرار بدن. مسابقات اين ورزش براي زنان و مردان برگزار ميشه و دو مدال طلا داره.

۸ - كبدي داخل سالن
مسابقات كبدي اين دوره با دوره هاي قبل فرق داره و در واقع اسم اون هم كبدي داخل سالن هستش و با نفرات كمتري برگزار ميشه و در واقع شباهت كبدي و كبدي داخل سالن مثل شباهت فوتبال و فوتسال هستش. مسابقات كبدي داخل سالن فقط براي مردان برگزار ميشه !

۹ - كوراش
مسابقات كوراش در ۵ وزن مردان برگزار ميشه ولي تعداد وزنهاي مسابقات زنان مشخص نيست ! برنامه اوليه برگزاري مسابقات در ۴ وزن بود ولي در سايت مسابقات اومده كه مسابقات در ۳ وزن زنان برگزار ميشه و من فكر ميكنم كميته مسابقات بدليل كمي شركت كننده وزني رو حذف كرده باشه.

۱۰ - ورزشهاي الكترونيكي
مسابقات ورزشهاي الكترونيكي يا همون بازيهاي كامپيوتري اينبار در ۶ ماده برگزار ميشه. اين مواد فيفا ۲۰۰۹ ، بسكتبال NBA ، استاركرافت ، كانتر استريك ، دوتا آل استارز و نيد فور اسپيد (ماشین رانی) هستند. بازیهای فیفا ، NBA و Need for Speed كه در دوره قبل هم بودند و شناخته شده تر هستند و بازي كانتر استريك هم بشكل پليسي هستش و دو بازي ديگر هم بازيهاي استراتژي هستند. برگزاري همچين بازيهايي در يك مسابقه ورزشي كمي جالب و عجيبه !

۱۱ - تير و كمان داخل سالن
مسابقات تير و كمان داخل سالن تفاوتهايي با تير و كمان معمولي داره و مسابقاتش با هدفهاي كوچكتر و در مسافت ۱۸ متر برگزار ميشه. مسابقات اين ورزش در ۲ ماده ريكرو و كامپوند و براي زنان و مردان بشكل انفرادي و تيمي برگزار ميشه. جمعا ۸ طلا در اين ورزش توزيع خواهد شد.

۱۲ - ژيمناستيك آيروبيك
مسابقات آيروبيك كه شاخه اي از ژيمناستيك هستش هم مثل دوره هاي قبل در ۴ ماده انفرادي مردان و زنان ، دوبل مختلط و مسابقه ۳ نفره هستش كه جمعا ۴ ماده ميشه.

۱۳ - پنچاك سيلات
پنچاك سيلات ورزش رزمي ملي اندونزي هستش كه مسابقات در دو بخش تاندينگ (مبارزه) و سنی (اجرای فرم) برگزار میشه. مسابقات تاندینگ در ۷ وزن مردان و ۵ وزن زنان برگزار میشه و مسابقات سنی هم در دو صورت انفرادی و دوبل برای زنان و مردان هستش که جمعا ۱۶ طلا برای این ورزش نچندان مشهور در سطح جهان داده میشه ! این ورزش که ظاهرا پشتیبان زیادی در شورای المپیک اسیا داره ، علي رغم ناشناخته بودنش در بازيهاي آسيايي ساحلي و بازيهاي آسيايي هنرهاي رزمي هم جزو مواد مسابقات بود !

۱۴ - شطرنج
مسابقات شطرنج يا بطور كلي همون ورزشهاي تخته اي ذر دو رده شطرنج و شيانگچي (شطرنج چینی) برگزار ميشه. مسابقات شطرنج در دو ماده برق آسا و سریع در بخش تیمی مختلط و دو ماده انفرادی سرعت زنان و مردان برگزار میشه. شطرنج در دوره قبل مسابقاتش بشکل فشرده و با داشتن ۹ ماده برگزار شد و بسیار عجیب و غریب بود ! مسابقات شطرنج چینی هم در دو ماده تیمی استاندارد و انفرادی سریع برای زنان و مردان برگزار میشه. جمعا ۴ طلا در بخش شطرنج معمولی و ۴ طلا در بخش شطرنج چینی توزیع میشه.

۱۵ - فوتسال
مسابقات فوتسال در دو بخش زنان و مردان برگزار میشه و طبعا ۲ مدال طلا داره.

۱۶ - بسکتبال ۳ نفره
مسابقات بسکتبال ۳ نفره هم در دو بخش زنان و مردان برگزار میشه. این اولین دوره مسابقات بسکتبال ۳ نفره در سطح آسیا در رده بزرگسالان هستش.

۱۷ - هنرهای رزمی
در حالی که چند هنر رزمی دیگر هم در این مسابقات هستند ، معلوم نيست به چه معياري ۳ ورزش موي تاي ، ووينام و كيك بوكسينگ فقط هنر رزمي محسوب شدند !!! مسابقات موي تاي و كيك بوكسينگ در ۶ وزن مردان و ۳ وزن زنان برگزار ميشه كه اين ورزش شبيه به هم جمعا ۱۸ مدال طلا خواهند داشت. ووينام هم در بخش مبارزه در ۴ وزن مردان و ۲ وزن زنان برگزار ميشه و در بخش نمايش هم ۴ ماده مردان و ۴ ماده زنان وجود داره. اين ۳ ورزش رزمي روي هم ۳۲ مدال طلا خواهند داشت.

۱۸ - ورزشهاي بيلياردي
مسابقات ورزشهاي بيلياردي در ۱۰ ماده برگزار ميشه كه ۷ ماده مردان و ۳ ماده زنان هستند. مسابقات در ۴ بخش اسنوكر ، پول ، كاروم و بيليارد انگليسي هستش كه تفاوتهاي زيادي با هم دارند.

۱۹ - رقص شير و اژدها
اين هم ورزش مورد علاقه چيني ها هستش كه در ۶ ماده برگزار ميشه. مسابقات در ۳ بخش رقص اژدها ، شير شمالي و شير جنوبي هستش كه در هر بخش مواد نمايش اختياري و اجباري وجود داره. برگزاري اين ورزش در مسابقات بازيهاي آسيايي جزو اتفاقات مضحك شوراي المپيك آسياست !

۲۰ - بولينگ
مسابقات بولينگ هم در دو بخش انفرادي ، دوبل و تيمي براي زنان و مردان برگزار ميشه و جمعا ۶ مدال طلا داره.

۲۱ - جوجيتسو و كشتي با كمربند
اين دو ورزش كه سايت مسابقات اونها رو يك ورزش حساب كرده ! بشكل نمايشي برگزار ميشن. اين دو ورزش روي هم ۲۳ مدال طلا دارند كه در رده بندي محسوب نميشه. كشتي با كمربند هم همون كشتي آليش هستش.

+ نوشته شده در  جمعه هشتم آبان 1388ساعت 1:22  توسط محسن  |